Haberler

image
“İLERİMUN24” MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TOPLANTISI BAŞLADI

Türkiye’nin farklı illerinde bulunan İmam Hatip Liselerinden seçilerek gelen öğrenciler; Dünya sorunlarına etkili ve kalıcı çözümler bulmak adına; bir Model Birleşmiş Milletler Konferansı Simülasyonu olan İleriMun24’te başkentte buluştu.

Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Müsdav Genç iş birliği ile düzenlenen ve dili İngilizce olan “İleriMun24” programı, ülkemizin farklı illerindeki Anadolu imam hatip liselerinden seçilen 14-18 yaş aralığındaki akademik ve İngilizce donanıma sahip toplam 220 lise öğrencisi katılıyor. Toplam 4 gün sürecek program kapsamında gençler, dünya sorunları hakkında 8 adet farklı komitede eş zamanlı olarak dünya ülkelerini temsil edecek.

Programın açılışı toplantısı Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve 2023 yılında düzenlenen Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi benzer etkinliklerinden derlenen tanıtım filmlerinin gösterimiyle devam etti. Okulun İngilizce Proje Koordinatörü Murat DEMİR, toplantıyı düzenleyen okuluna, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne ve iş birliği için MÜSDAV’a teşekkür etti. ‘Yeni Dünyada Gençliğin Rolü’ temasına da değinen Murat DEMİR, tüm katılımcılara başarılar dileyerek konuşmasını tamamladı. Ardından, İngilizce Zümre Başkanı Fatih ŞALLI etkinliğin katılımcılara kazandıracağı tecrübelerden bahsetti. Son olarak, bu simülasyonun Genel Sekreteri Asoude PATSAMAN; faaliyet sonunda, katılımcılar arasından seçilecek başarılı delegelere verilecek ödüllerden bahsetti.

Müsdav Genç Başkanı Halis AKÜZÜM, Müsdav Genç iş birliğiyle düzenlenen programın önemini ve gençleri bir araya getirecek faaliyetleri her zaman desteklediklerini ifade etti. Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadir ÇIRAKOĞLU da konuşmasında gençleri okullarında ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, okul faaliyetlerinden bahsetti.

Programa katılım sağlayan Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Ahmet İŞLEYEN, gençlerin her alanda desteklenmesi gerektiğini ve bu çalışmaların gençlerin gelişimine katkı sağlayacağını ifade ederek, bu güzel programa ev sahipliği yapan Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, katılımları için öğrencilere, desteği ve iş birliği için MÜSDAV’a teşekkür etti.

Etkinliğe onur davetlisi olarak katılan ve konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, “Milletimizin aydınlık geleceğine dair ümit verici faaliyetleriyle ön plana çıkan imam hatip öğrencilerinin, uluslararası meselelere gençliğin bakışını ortaya koymak üzere tertip ettikleri bu güzel program, düşünen, çözüme odaklanan ve samimiyetle bir şeyler yapmak için gayret gösteren gençler için önemli bir örnektir. Bir milletin varlığını devam ettirecek temel unsur; iyi yetişmiş, donanımlı, ahlaklı, erdemli, vatan, millet aşkıyla yanıp tutuşan ve aynı zamanda yaşadığı dünyanın sorunlarını yakından takip edip çözümler üretmeye çalışan gençlere sahip olmasıdır. Böyle bir neslin yetişmesi, nitelikli bir eğitim ortamının yanı sıra nitelikli etkinliklerle ve uygulamalarla mümkündür. İşte burada açılış toplantısını yaptığımız model birleşmiş milletler etkinliği, teoride ve pratikte gençlerin neleri yapabileceğini göstermesi açısından da örnek bir çalışma olacaktır.

Her biri birer ilim, hikmet ve sanat öğretim merkezleri olduğu kadar aynı zamanda birer şahsiyet ve irfan mektepleri olarak yıllardır ülkemize her biri birbirinden değerli şahsiyetler kazandıran imam hatip liselerinde okuyan siz sevgili gençlerini desteklemek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler için hem bir vazife hem de mesuliyettir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir vakfı olan MÜSDAV’ın gençlik kolları başkanlığının da bu programın yapılması için katkı vermesi bizler için değerlidir. Çünkü bu nesil, inancını yaşamanın ve mukaddesatını yüceltmenin yanı sıra, dünya meselelerine duyarlı olan, nerede bir haksızlık varsa onu yüreğinde hisseden, nerede bir adaletsizlik varsa onu düzeltmek için çaba gösteren, nerede bir zulüm varsa onu engellemeye çalışan, bunun için mücadele eden bir nesildir. O nedenle sizler, ülkemizin kıymetli gençleri, insanlığın ortak meselelerine gerçekçi çözümler getirecek, çürümeye yüz tutmuş küresel anlayışlara karşı insanlığa bir çıkış kapısı sunacak, yeryüzünü saran ifsat ve zulüm düzeni karşısında ıslah ve imar için mücadele edecek ve sevgili Peygamberimiz’in önderlik ettiği evrensel huzur, barış, adalet ve esenlik iklimini yeniden inşa edecek umut neslisiniz. İşte bu nedenle, sizlerin her türlü çalışmasını desteklemek, Diyanet İşleri Başkanlığımız için çok çok özel bir anlam içermektedir.” dedi

ERBAŞ, konuşmalarında gençlerin Peygamberimizi (s.a.v.) örnek almalarının önemine vurgu yaparak, “O’nun haksızlıkla mücade etmek için Hilfü’l- Fudül’e katılması gibi sizler de bugün burada, ülkemizin farklı yerlerinden gelen imam hatip gençliği olarak, nerede bir mazlum varsa, nerede bir haksızlığa uğrayan varsa, onun yanında durmanın, dünyayı bu konuda uyandırmanın ve zulme rıza göstermemenin örneğini sergiliyorsunuz. Rasulullah’ın izinden gittiğiniz için sizi tebrik ediyorum.” dedi

Bu program vesilesi ile öğrenci delegelerinin tartışacağı konuların Medine vesikası ile keyfiliğin hâkim olduğu toplumda birey ve cemiyet haklarını hukukî güvence altına alan Hz. Muhammed (sav) ‘in bizlere öğrettiği değerler olduğunu, dünya gençliğinin Peygamber efendimizin bu özelliklerinden yeterince haberdar olmadığı için bu komitelerde konuşulacak hususları ve neticede ortaya koyulacak deklarasyonu en güçlü şekilde tanıtmaları gerektiğini söyledi.

ERBAŞ konuşmalarının devamında, zamanında Bosna’da olduğu gibi bugün Filistin’de yaşanan zulme sessiz kalanları kınayarak, tüm bu haksızlık ve adaletsizlikler karşısında, tüm dünyayı barışa ve huzura kavuşturmak için, dünyayı bu derin gaflet uykusundan uyandırmak için böyle gençlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ, programın gerçekleştirilmesine öncülük eden Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesine, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne, ülkemizin dört bir yanında programa öğrenci gönderen okullarımızın idarecilerine, öğrencilerimize ve bu programın gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkılarını sunan MÜSDAV yönetim kuruluna ve gençlik teşkilatı gönüllülerine teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

Program sonunda Müsdav Genç Başkanı Halis AKÜZÜM ve gençler tarafından Prof. Dr. Ali ERBAŞ’a hediye takdim edildi, hatıra fotoğrafı çekimi ile program sona erdi.

Dört gün sürecek etkinliğin hayırlara vesile olmasını dileriz.

devamını oku...
image
“Bir Hafız Yetiştiriyorum Projesi İş Birliği Protokolü” imzalandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) arasında “Bir Hafız Yetiştiriyorum Projesi İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen imza töreninde Diyanet İşleri Başkanlığı adına Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ile MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanımız Erdal Atalay protokolü imzaladı.

Vakfımız tarafından hayata geçirilen “Bir Hafız Yetiştiriyorum” projesinin koordinasyonunu sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile geliştirilen işbirliğinin usul ve esaslarını belirleyen protokol Diyanet İşleri Başkanlığı toplantı salonunda imzalandı.

Başkan Erbaş: “En hayırlı insanlardan olma noktasında önemli bir adım”

İmza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, protokolün hayırlara vesile olması dileğinde bulunarak, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın, Türkiye Diyanet Vakfı ve MÜSDAV olarak iki önemli vakfımız var. Böyle bir projeyi gündeme getirmiş olmasından dolayı MÜSDAV yönetimini tebrik ediyorum. “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” buyuran Peygamber Efendimizin (s.a.s.) bu müjdesine nail olmak için gerçekten önemli bir proje. Bir hafızımızın hafızlığını desteklemek, en hayırlı insanlardan olma noktasında önemli bir adım atmaktır.” diye konuştu.

Dinç: “Milletimizin ‘keşke bizim de bir hafızımız olsaydı’ düşüncesine umut oldu”

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç de, milletin gönlünde hafızların önemli bir yeri olduğuna değinerek, “Kendisi hafız olamamış vatandaşlarımızın mutlaka hayalinde ve gönlünde; ‘keşke bizim de bir hafızımız olsaydı’ düşüncesi öteden beri var. Bizde MÜSDAV’ın bu anlamda ortaya koyduğu “Bir hafız yetiştiriyorum” projesi özellikle bu beklenti içerisinde olan vatandaşlarımıza bir umut olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Atalay: “Hayırseverlerimiz bağışlarını MÜSDAV web sayfasından yapabilirler”

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanımız Erdal Atalay ise MÜSDAV’ın dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar arasında kardeşlik ve gönül köprülerini kurmak, İslam dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir vakıf olduğunu bildirdi.

Hafızlık eğitimi alan öğrencilere MÜSDAV tarafından verilecek olan eğitim bursunun öğrencilere daha iyi bir şekilde eğitim görmelerine katkı sunacağını belirten Atalay, hayırseverler yardımlarını MÜSDAV vakfının web sayfasından online şekliyle yapabileceklerini söyledi.

Hafızlığını tamamlayan öğrencilere kişisel ve mesleki gelişim dersleri verilecek

‘Bir Hafız Yetiştiriyorum’ projesi çerçevesinde, Türkiye genelinde hafızlık eğitimi alan öğrencilere aylık 250 TL olmak üzere bir yılda toplam 3 bin TL’lik burs imkanı sağlanacak. Bunun yanı sıra öğrencilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında da giyim yardımı yapılacak. Ayrıca projede hafızlığını tamamlayan öğrencilere kişisel ve mesleki gelişim dersleri verilmesi planlanırken üniversite sınavında akademik başarı gösteren hafızlara maddi destek sağlanması amaçlanıyor.

Hafızların eğitimine katkı sağlamak isteyen vatandaşlar aşağıdaki linke tıklayarak bağış yapabilecekler: https://hafiz.musdav.org.tr

devamını oku...