Haberler

image
Müsdav Genç Burs Başvuruları Başladı

Müsdav Genç Burs Başvuruları Başladı

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı Gençlik Teşkilatı (Müsdav Genç) tarafından üniversitede okuyan gençlere 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi (9 ay) boyunca eğitim desteği sağlanacaktır.

Eğitim Destek Bursu, Itri Kültür Sanat Bursu ve Çelebi Lider Bursu başlıkları altında burs başvuruları alınacaktır. Başvurular 8 Ekim 2023 tarihinde sona erecektir.

BAŞVURU ŞEKLİ

Başvurular, Vakfımızın https://burs.musdav.org.tr/   internet sayfasından yapılmaktadır. Elden veya posta yoluyla başvurular kabul edilmemektedir.

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME TARİHİ

İŞLEMLER

TARİHLER

Başvuru Dönemi

22 Eylül 2023 – 8 Ekim 2023

Mülakat listelerinin İlanı

13 Ekim 2023

Mülakat Dönemi

16-20 Ekim 2023

Sonuçların Açıklanması

24 Ekim 2023           

BURSLARIN SÜRESİ VE MİKTARI

Burs miktarı 2023-2024 döneminde aylık 1.200,00 TL olup süresi 9 aydır. Burslar Ekim-Haziran dönemi arasında devam eder.

Itri Kültür Sanat Bursu

Başvuru şartları;

1.        Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı musiki ve görsel sanatlar  programı uygulayan Anadolu imam-hatip liselerinden mezun olmak.

2.      İlahiyat Fakültesi ve Konservatuar bölümlerinde öğrenim görmek.

3.      Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak.

4.      SGK kapsamında herhangi bir işte çalışmıyor olmak.

5.      Müsdav Genç gönüllü çalışmalarına (yıl içerisinde yapılacak seminer, kamp, zirve, vb.) katılım sağlamak.

Çelebi Lider Bursu

Başvuru şartları;

1.        Çelebi programı liderlik mülakatını başarıyla sonuçlanmış olmak.

2.      Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak.

3.      SGK kapsamında herhangi bir işte çalışmıyor olmak.

4.      Müsdav Genç gönüllü çalışmalarına (yıl içerisinde yapılacak seminer, kamp, zirve, vb.) katılım sağlamak.

Eğitim Destek Bursu

Başvuru şartları;

1.        Ankara veya İstanbul’da lisans öğrencisi olmak. 

2.      Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak.

3.      SGK kapsamında herhangi bir işte çalışmıyor olmak.

4.      Müsdav Genç gönüllü çalışmalarına (yıl içerisinde yapılacak seminer, kamp, zirve, vb.) katılım sağlamak. 

devamını oku...
image
ITRİ KÜLTÜR SANAT PROGRAMI ÖĞRENCİLERİ KIZILCAHAMAM KAMPINDA BULUŞTU

Vakfımızın, musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulayan Anadolu imam-hatip liselerine yönelik olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği içerisinde hazırlamış ve hayata geçirmiş olduğu Itrî Kültür Sanat Programı kapsamında Kızılcahamam’da musiki kampı düzenlendi.

Kamp programında MÜSDAV Başkan vekili, Dr. Haydar BEKİROĞLU, yönetim kurulu üyeleri Remzi BİRCAN, Ahmet BELADA, MÜSDAV ve iştiraklerin yetkilileri, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Daire Başkanı İhsan ERKUL, Sanatçılar, ülkemizin sekiz ilinden 77 öğrenci, musiki öğretmenleri, okul idarecileri ve diğer yetkililer katıldı.

Açılış programında öğrencilere program hakkında bilgi verildi.

22-25 Eylül 2022 tarihlerinde Kızılcahamam’da gerçekleştirilen kampın ilk günü açılış programı gerçekleştirildi. Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Resul ERGÜL’ün Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU programın tanıtım sunumu yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Itrî program sorumlusu Ahmet TURAN konuşmalarında Itrî Kültür Sanat programının öneminden bahsederek MÜSDAV’a teşekkür etti. Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU da öğrencilere hitapta bulundu. BEKİROĞLU konuşmasında, Itrî programının amaç ve hedeflerine değinerek vakfımızın kuruluş gayesi olan İslam’ın barış ve esenlik mesajının insanlığa ulaştırılmasında sanatın ve musikinin önemini vurguladı. BEKİROĞLU, “Sanat olmadan insan hayalini ve tasavvurunu başkalarına aktaramıyor. Sizler inşallah bu tercihinizle beraber İslam’ın insanlığa hayat veren mesajlarının güzel bir formda aktarılmasına vesile olacaksınız.” dedi. Ayrıca bu tür çalışmaların öğrencilerin büyük programlarda sahne alırken daha fazla özgüven sahibi olmaları için planlandığına değindi.

Öğrenciler, hem keyifli atölye çalışmaları yaptı hem de musiki sanatçıları ile bir araya geldi.

Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği dört günlük kamp programında, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç Dr. Fatih Kurt ve Türk İslam Sanatları Daire Başkanı Fatih ÇELİK öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. Sanatçı Doç. Dr. Fatih KOCA, Necip KARAKAYA ve Hasan ÖZER ise öğrencilerle, musiki bilgi ve yeteneklerine önemli katkıları olan atölye çalışmaları yaptı.

25 Eylül Pazar günü kampın kapanış programı gerçekleştirildi. Programda, Şanlıurfa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İbrahim Ali ÇALIŞKAN ülkemizin önemli sanatçılarıyla yaptıkları atölye çalışmalarının çok verimli olduğunu söyledi ve bu imkânı sağlayan MÜSDAV’a teşekkür etti. İstanbul Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müzik öğretmeni Hüseyin SUİÇMEZ, Itrî Kültür Sanat Programı sayesinde yapılan maddi ve manevi desteklerin musiki programındaki verimliliği artırdığını söyledi. Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL Musiki ve görsel sanat okullarının nitelikli insan yetiştirmek için çok güzel bir imkân olduğuna değinerek Itrî Kültür Sanat Programını hayata geçiren MÜSDAV’a teşekkür etti. Dört gün boyunca öğretmen ve sanatçılarla atölye çalışması yaparak yeteneklerini geliştiren öğrencilerin icra ettiği musiki konseri ile kamp sona erdi.

devamını oku...
image
ÇELEBİ PROGRAMI YURT DIŞI YAZ OKULU ETKİNLİKLERİYLE DEVAM EDİYOR…

Vakfımızın Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ÖNDER ile iş birliği içinde yürüttüğü Çelebi Programı 2020 yılında “sınırları aşan program!” sloganını idealden gerçeğe dönüştürdü.

Almanca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Çince ve Rusça dillerinde hazırlık eğitimi alan Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik kişisel gelişim ve eğitim programı Çelebi; iki senedir çeşitli tahliller, buluşmalar, seminerler, sosyal etkinlikler, geziler ve kamplarla öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimine katkı sunuyor. 

İcra ettiği etkinliklerle öğrencilerin “medeniyet, dil, kültür, tarih ve coğrafya” konularında kendilerini geliştirmelerini, kişiliklerini ve medeniyetlerini keşfetmelerini, kimliklerinden referansla derinlikli bir dünya tasavvuruna sahip olmalarını amaçlıyor.

Çelebi Programı; öğrencilerin öğrendikleri dilleri kullanabilmeleri ve ilgili dillerin konuşulduğu bölgeler hakkında kendilerini yetiştirebilmeleri için tematik buluşmalar ve uluslararası öğrenci buluşmaları gibi çeşitli faaliyetler de gerçekleştiriyor. Yurt dışı yaz okulu etkinliği de bu faaliyetlerin başında geliyor.

2022 yazında Çelebi Programı’nda sınırlar aşıldı. 

Program kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında 4 ülkeye, toplam 342 öğrencinin ve öğretmenin katılımcıyla yurt dışı gezileri gerçekleştirildi. Almanca öğrencileri 17 Ağustos-5 Eylül tarihlerinde Almanya, Fransızca öğrencileri 22-29 Ağustos tarihlerinde Fransa, Farsça öğrencileri 23-28 Ağustos tarihlerinde İran ve İspanyolca öğrencileri 2-11 Eylül tarihlerinde İspanya gezilerini gerçekleştirdiler. 

Programlara Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı teşkilatları da destek verdi…

Almanya programı DİTİB Almanya, Fransa programı ise DİTİB Fransa, Paris, Strasbourg ve Lyon kurumları ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Yurt dışı programları kapsamında tarihi ve kültürel geziler, kurumsal ziyaretler, konuşma etkinlikleri ve dersler gerçekleştirildi. Öğrenciler yurt dışı programı süresince öğrendikleri dilleri geliştirme imkanı buldular. Bunun yanında konsolosluk gibi kurumsal ziyaretlerle ülkemizin yurt dışındaki çalışmalarını yakından gözlemledirler.  Kültürel geziler ve sunumlarla ilgili ülkenin tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular. Bir haftalık yurt dışı yaz okulu etkinliğinden yeni tecrübeler ve güzel anılarla dönen Çelebi Programı öğrencileri, kendilerini geliştirmek ve keşfetmek üzere yollarına emin adımlarla devam ediyorlar.

MÜSDAV, Çelebi Programını desteklemeye bu yıl da devam edecek…

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Haydar BEKİROĞLU konuyla ilgili açıklamasında; “Çelebi Programı kapsamında yapılan tüm faaliyetleri desteklemeyi vakıf kültürünün bir gereği olarak gördüklerini, gençlere yatırımın geleceğe yatırım olduğunu, imam hatip neslinin nitelikli bir şekilde yetişmesinin ülkemiz ve insanlık için gerekli olduğunu” vurguladı.

devamını oku...
image
MÜSDAV HEYETİ ULUS İLK MECLİS İMAM HATİP LİSESİNİ ZİYARET ETTİ

İmam-Hatip Liseleri ülkemizin milli ve manevi kalkınmasının yanı sıra İslam'ın insanlığa hayat veren barış ve esenlik yüklü mesajlarının evrensel boyutta yayılmasına katkı sunduğu ve diğer İslam ülkelerine de rol model olan okullardır. Zamanla gelişen şartlara ve İhtiyaçlara göre müfredatı çeşitlendirilen imam-hatip liselerinde geleneksel ve çağdaş görsel sanat dallarında eğitim almak isteyen öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığınca ülkemizde farklı illerde Anadolu İmam Hatip Liseleri açılmıştır. Geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulanan bu okullara ve öğrencilerine MÜSDAV katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Bu kapsamda MÜSDAV Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU, Kültür, Sanat ve Yayın Komisyonu Başkanı Ahmet BELADA, Komisyon Üyelerimiz Harun SÖNMEZ ve Yunus YÜKSEL, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul, İl Kültür Müdürü Ali AYVAZOĞLU, DİTİB Başkanı Kazım TÜRKMEN, MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Proje Okullar Koordinatörü Ahmet TURAN, AKİSAD Başkanı Hattat Bekir Er’in katılımıyla, Musiki/ Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Projesi uygulayan okullardan, Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne ziyaret gerçekleştirildi.

Kültür ve medeniyetimizin yansımaları olan sanatlar desteklenmelidir.

MÜSDAV Başkan Vekili, Haydar BEKİROĞLU okul idarecilerine ilgi ve alakaları için teşekkür ederek, “Gençlerin çözüm üreten bireyler olarak yetişmesini amaçlayan ve buna yönelik faaliyetler yürüten resmî ve sivil müesseselerin, bu faaliyetlerini ileri seviyelere götürmesi için çaba göstermesi gerekmektedir. MÜSDAV, uluslararası alanda sunduğu hizmetlerin niteliğini ve verimliliğini artırmak üzere gençliğin yetişmesine yönelik bir dizi proje ve program geliştirmek suretiyle ülkemizin kamu kurumları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği yapmaktadır. Bu bağlamda vakfımız Milli Eğitimi Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokolle ortak çalışmalar yürütmektedir.

Bu protokol kapsamında kültür ve medeniyetimizin yansımaları olan, ebru, minyatür, tezhip ve hüsn-ü hât, çizgi, animasyon vb. görsel sanatları yaşatma ve gelecek nesillere aktarma konusunda önemli çalışmalar yapılan, Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Programı uygulayan Proje İmam Hatip Liselerine destek olmak amacıyla ortak çalışmalar yapılabilir. Bu konuda MÜSDAV olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Ziyaret, MÜSDAV kültür sanat çalışmalarına önemli katkı sağlayacaktır.

Kültür, Sanat ve Yayın Komisyonu Başkanımız Ahmet BELADA özellikle bu okullarda verilen eğitim dalları ile ilgili bilgi sahibi olduklarını ve bu okullarda verilen sanat eğitimlerinden ziyadesiyle mutlu olduğunu belirtti ve komisyon olarak yapılabilecek faaliyetler konusunda notlarını aldıklarını belirtti. BELADA, bu ziyaretin aynı zamanda MÜSDAV kültür sanat çalışmalarına da önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

Sanatsal çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu

Heyet, ziyaret vesilesi ile Hüsn-i Hat bölümü öğrencilerinin çalışmalarını yakından inceleme imkânı buldu. Okulun musiki bölümü öğrencileri de heyete de güzel bir dinleti gerçekleştirdi. Ziyaret dolayısıyla Daire Başkanı İhsan ERKUL ve Okul Müdürü Nadi ÇAKIR memnuniyetlerini dile getirdiler. Ziyaret sırasında, ikili ilişkiler ele alınarak, sanatsal çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyaret sonunda Hattat Bekir Er, el yazması hat eserlerinden Kazım TÜRKMEN ve Haydar BEKİROĞLU’na takdim etti. Ziyaret hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

devamını oku...
image
MÜSDAV'da Çocuk Neşesi

MÜSDAV'da Çocuk Neşesi. 4-6 yaş Kur’an Kursu’nda eğitim gören 20 minik yürek, öğretmenleriyle birlikte Müsdav Çocuk’un misafiri oldu. Minikler kendileri için hazırlanan salona geçerek burada bir süre eğlendi. Ardından verilen hediyeler ve ikramlar eşliğinde sohbet etti. MÜSDAV Eğitim Koordinatörü Zeynep ÇELEBİ ve eğitim birimi çalışanları, 4-6 yaş kurslarımızda Kur'an okumayı öğrenen minik öğrencilerle yakından ilgilenerek bir süre hasbihal etti.

Gerçekleşen ziyarette minik öğrenciler MÜSDAV Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU’na, okullarında kendi hazırladıkları üzerinde çiçek buketi bulunan bir pano takdim ettiler.

Haydar BEKİROĞLU öğrencilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretleri için teşekkür etti.

Ziyaret, minik öğrencilerle çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

devamını oku...
image
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü heyeti Vakfımıza ziyarette bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü heyeti Vakfımıza ziyarette bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK ve beraberindeki daire başkanları Vakfımıza ziyarette bulundu.

Vakıf Başkan vekilimiz Haydar BEKİROĞLU tarafından karşılanan ekibe Vakfımızın hizmet ve faaliyetlerini içeren bir sunum yapıldı. Sunumun ardından MÜSDAV’ın kısa sürede faaliyet çeşitliliğinin arttığının dikkatlerden kaçmadığını belirten heyet, ülkemizdeki ihtiyaç alanlarına yönelik faaliyetlerin arttırılmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi. Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK, özellikle gençleri eğitim alanında destekleyen aynı zamanda gençlerin kendilerini çok yönlü geliştirebilecekleri projelerin çok anlamlı ve gerekli olduğunun altını çizerek Sivil Toplum Kuruluşlarının hizmetlerinin bu noktada ne kadar önemli olduğunu ifade etti. Toplantıda ülkemize hizmet edecek insan kaynağının oluşmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının görev ve sorumlulukları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Vakıf bünyesinde hizmet vermeye başlayacak Müsdav Akademi binasını da gezen heyet, ortamın nezihliğinin ve samimiyetinin yapıya yansıdığını, mekanda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaların katılımcılar tarafından keyifle karşılanacağını düşündüklerini belirtti. Ayrıca heyet, MÜSDAV’ın yapacağı proje ve çalışmalarda iletişim içerisinde olmayı ve üzerlerine düşen destek ve katkıların kendilerine iletilmesinden memnuniyet duyacaklarını da belirtti.

Ziyaretin sonunda heyet, MÜSDAV Başkan vekili BEKİROĞLU’na nazik ev sahipliği için teşekkür ederek Vakıftan ayrıldı.

devamını oku...
image
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Sayın Burhan İŞLİYEN ve beraberindeki heyet Vakfımıza ziyarette bulundu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Sayın Burhan İŞLİYEN ve beraberindeki heyet Vakfımıza ziyarette bulundu.


Diyanet İşleri Başkanı Dr. Sayın Burhan İŞLİYEN, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Akif PUSMAZ ve beraberindeki Daire Başkanları Vakfımıza nezaket ziyaretinde bulundular.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Sayın Burhan İŞLİYEN ve beraberindeki heyet Vakfımızı ziyaretleri sırasında Vakfın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU tarafından Vakfın faaliyetleri hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Heyet, Vakfın 2020 yılı faaliyetleri hakkında bilgiler aldı ve 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerle ilgili görüş bildirdi.

Vakıf hizmetlerinin çok kıymetli olduğunu belirten İŞLİYEN, özellikle eğitim ve kültür hizmetleri kapsamında gençlere yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerin heyecan verici olduğunu, projelerin daha çok geniş kitlelere ulaştırılmasının faydalı olacağını belirtti.

MÜSDAV’ın 2020 yılı içerisinde gerçekleştirdiği eğitim, kültür, din hizmeti ve hayır hizmeti kapsamındaki faaliyetlerden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, özellikle Vakfın nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik hazırladığı projelerin uzun vadede kıymetli sonuçlarının görüleceğini düşündüğünü belirtti.

Heyet, Vakıf bünyesinde faaliyete giren Müsdav Akademi binasını da gezerek burada yapılabilecek faaliyetler konusunda düşüncelerini belirtti. Akademi binasının gençlere yönelik birçok faaliyet için değerlendirilebilecek şekilde planlanmasının sevindirici olduğunu, aynı zamanda binanın tarihi yapısı ve bulunduğu muhit itibariyle de manevi bir hava oluşturduğunu dile getirdi.

Vakıf Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU, Sayın İŞLİYEN’e ve beraberindeki heyete nazik ziyaretlerinin değerli olduğunu ve duyulan memnuniyeti belirterek teşekkürlerini sundu.

devamını oku...
image
Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çelebi Programı Dönem Sonu Online Kampı'nda öğrencilerle bir araya geldi.

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çelebi Programı Dönem Sonu Online Kampı'nda öğrencilerle bir araya geldi. MÜSDAV, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Önder İmam Hatipliler Derneği işbirliğinde sürdürülen programın ilk dönemi tamamlandı. MÜSDAV Genel Başkanı Erdal Atalay, Önder Genel Başkanı Kamber Çal ve programa katılım gösteren 270 gencin yanı sıra Çelebi Programı Koordinatörleri, liderleri çevrim içi programda hazır bulundu. Selamlama konuşmasını gerçekleştiren Müsdav Genel Başkanı Erdal Atalay, Çelebi Programı´nın mevcut verilerini paylaştığı konuşmasında liderleri ve mentör öğrencileri tebrik edip Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş´ı takdim etti.

Çelebi Programını faaliyete geçiren MÜSDAV’a ve katkı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne teşekkür eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, “Genç kardeşlerim, çağımızda maruz kaldığımız türlü problemler, suni gündemler, zihinleri ve kalpleri işgal etmeye yeltenen temelsiz fikirler karşısında sizler, ne kadar donanımlı, bilgili ve kültürlü olursanız, o kadar değerli ve güçlü olacaksınız inşallah.” ifadelerini kullandı.

İslam’a ve millete hizmet etmeyi ibadet bilinciyle gerçekleştirmenin ve bunun karşılığını da sadece Allah’tan beklemenin son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Bu matematik, fizik, coğrafya, lisan olsa da yine ibadettir. Niyetiniz Allah rızası ve millete hizmet ise ders çalışırken ibadet sevabı kazanmaktasınız. Bu inanç ve kararlılıkla aynı gaye uğrunda çalışan ve yapılan çalışmaları geleceğe taşıyacak olan sizlersiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

KITALARI AŞMIŞ HAKİKATİN ADI: İSLAM

İslam inancının, insanların dilleri, renkleri, coğrafyaları açısından farklı olmasını bir zenginlik olarak gördüğünü ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş , şöyle devam etti:

“Bizler kabileleri, ülkeleri ve kıtaları aşmış bir dine mensup olmanın sorumluluğu ile yaşıyoruz. Tarihimiz ve dinimizden bize ilelebet miras kalan bu emanet, bizlere çeşitli sorumluluklar ve görevler yüklemektedir. Yeryüzünde yaşanan her bir güzellik içimizi ısıttığı, gönüllerimizi ferahlattığı gibi yaşanan her bir zulüm, felaket ise kabile, millet, ırk ayrımı yapmaksızın yüreklerimizi burkmaktadır. Bu inanış ve sorumluluk bilinciyle, çağlar boyunca İslam’ın sancaktarları, kıtalar aşmış, milletler dolaşmış ve insanlara hakkını teslim etmek, hakkı tebliğ etmek için çaba sarf etmiştir.”

İslam medeniyetinin bilgi, bilim, ilim, irfan medeniyeti olduğunu söyleyen Başkan Erbaş, okumayı, anlamayı, aklı kullanmayı, bilgiye sahip olmayı emreden ve tavsiye eden birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerifin olduğunu hatırlattı.

Bilginin büyük bir güç olduğunu ve iyiliğe kullanılırsa insanlığa hizmete, hukuk ve ahlak tanımayan insanların elinde ise insanlık için felakete dönüşeceğini dile getiren Başkan Erbaş, “Geçmişe şöyle dönüp baktığımızda İslam’ın insanlığa huzur ve esenlik veren mesajının dünyanın dört bir yanına ulaşmasında ideallerini kuşanmış fedakâr önderleri görürüz. Bu inanç ve azimle Müslüman âlimler, 7. yüzyıldan Rönesans’a kadar yedi asır boyunca ilmin bütün alanlarında insanlığın inkişafına öncülük etmişlerdir. Şimdi bu görev sizlerin omuzlarında ve sizlere bu görevin emanet olduğunu hatırlatmak istiyorum.” diye konuştu.

Günümüzde ülkeler arasında engellerin kalktığını, toplumların kültürlerini birbirine aktarmasının çok daha kolay hale geldiğine işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, değişik sebeplerle milyonlarca insanın hareket halinde olduğunu ve ülkemize de farklı nedenlerle farklı dilleri konuşan, farklı kültürlere sahip milyonlarca insanın geldiğini hatırlatarak, “Çin’den, Japonya’dan, Rusya’dan, Latin Amerika ülkelerinden, Almanya’dan, Fransa’dan ve diğer ülkelerden ülkemizi ziyaret eden misafirlere İslam’ın evrensel barış ve esenlik mesajını kimler anlatacak? Elbette sizler anlatacaksınız.” şeklinde konuştu.

Programın ilk yılında 9 Anadolu İmam Hatip Lisesinden 270 öğrencinin 7 farklı dil sınıfında bir dönemi tamamladığını söyleyen, bilişim ve teknoloji alanında öne çıkan öğrencilerin oluşturduğu Tekno Çelebi ekibini de yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“İnşallah bu kardeşlerimizin ortaya çıkaracağı yazılımların ve dijital uygulamaların başarılı olacağına ve yeni imkanların oluşacağına inanıyorum. Bu eğitim serüveninin nihai amacı doğrultusunda, imam hatip şuuruyla kardeşlik ve samimiyet bağlarını güçlendirmeyi; sosyal kültürel ve akademik olarak kendini geliştiren ahlak ve maneviyat sahibi gençlerin yetişmesini ve İslam hakikatinin nesillere ve çağlara aktarılması bilinciyle devam etmesini umut ediyorum.”

“İDEALİNİZ TOPLUMA VE İNSANLIĞA HİZMET OLMALI”

İnsanın değerinin, peşinden gittiği şeyle ölçüldüğünü ve insanın ideali kadar olduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, “İdealiniz sadece kendinizle ilgili olmasın. Milletinize ve insanlığa hizmet etmeyi de idealinize dahil ediniz. Hangi mesleğe sahip olmayı hedeflerseniz hedefleyin, o mesleği aynı zamanda topluma ve insanlığa hizmet için yapma gayeniz de mutlaka olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelebi demenin, eğitimini tamamlamış, nezaket zarafet sahibi, aklı selim, kalbi selim ve zevki selim bir şahsiyet demek olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“Sorumluluklarınız sadece yabancı dil öğrenmek ve küresel düzeyde çalışmalar yapmaktan ibaret değildir. Asıl olan bu çalışmaların bir şuur, bilinç ve metoda tabi olmasıdır. Çelebi olmak demek, yabancı dil öğrenmenin yanında en az bir sanat en az bir spor en az bir musiki dalında da kendini yetiştirmek demektir. ‘Oku’ medeniyetinin temsilcisi olmak demektir. Nezaket, zarafet sahibi olmak demektir.”

ÖĞRENCİLERİ BAŞKANLIĞA DAVET ETTİ

Öğrencileri Diyanet İşleri Başkanlığı’na davet eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, “Böylesine geleceğe ışık tutan, sorumluluğu ağır, idealleri ön plana çıkaran bir çalışmada bu sorumluluğa sahip bir gençlikle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” şeklinde konuştu.

Program sayın başkanın öğrenciler ile gerçekleştirdiği soru cevap etkinliğinin ardından sona erdi.

devamını oku...
image
Müsdav Akademi yabancı dil kursları hakkında bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Müsdav Akademi yabancı dil kursları hakkında bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz..


devamını oku...
image
YURTDIŞI TÜRKLER AKRABA TOPLULUKLAR (YTB) BAŞKANI ABDULLAH EREN VAKFIMIZIN EĞİTİM ETKİNLİĞİNDE GENÇLERLE BULUŞTU

YURTDIŞI TÜRKLER AKRABA TOPLULUKLAR (YTB) BAŞKANI ABDULLAH EREN VAKFIMIZIN EĞİTİM ETKİNLİĞİNDE GENÇLERLE BULUŞTU

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV), MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından organize edilen Anadolu İmam Hatip Liseleri Yabancı Dil Destek Projesi, Çelebi Eğitim ve Kişisel Gelişim Programı kapsamında çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Yabancı dil merkezli program kapsamında kitap okuma etkinlikleri, film günleri ve çok sayıda çevrim içi etkinlik gerçekleştirilecek. "Bi'dünya buluşma” adıyla geçtiğimiz gün gerçekleşen etkinlikte Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah EREN, Çelebi Programı öğrencileriyle buluştu. Buluşma, proje kapsamındaki dokuz Anadolu İmam-Hatip Lisesinin öğrencileri, üniversiteli grup liderleri ile proje yürütücüleri olan MÜSDAV ve ÖNDER temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Çevrim içi platformda bir saat süren etkinlikte Sn. EREN, gençlere dünyayı kuşatacak bir ufkun öneminden ve dil-kültür ilişkisini anlattı. Ayrıca gençliğin yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi temsili için yabancı dil öğrenmelerinin önemini de vurguladı.

Öğrencileri selamlayarak sözlerine başlayan Sn. EREN, öncelikle projenin isminin kıymetli olduğunu ve yerinde bir isim kullanıldığını şu sözleriyle dile getirdi:

"Çelebi'lik bir vazifedir ama kolay bir vazife değil. Görgülü, bilgili, olgun, zarif, ince ve nazik olmak, tüm işlerde letafet, nezaket ve nezahet sahibi olmak,aynı zamanda belli bir donanıma sahip olmak gerekir Çelebi olmak için."

Söyleşiye kendisini tanıtarak ve başkanı olduğu YTB’ nin faaliyet alanlarını anlatarak devam eden Abdullah EREN, ülkemizin geleceğinin gençlerin sayesinde daha iyi olacağını ve gençlere büyük ümitler bağladıklarını belirtti. Öğrencilerin şu an devam ettikleri İmam-Hatip Liselerini tercih etmelerinde doğru karar verdiklerini ve bunun farkında olmalarının değerli olduğunu iletti. Bu okullardan mezun olup iyi üniversitelerde öğrenim gördükten sonra: “Diş İşleri Bakanlığı'nda, YTB'de, TİKA'da sizler çalışacaksınız. Sizlerin içerisinden büyükelçiler, başkonsoloslar görmek istiyoruz." diyerek öğrencilerin ufkunu açacak hedefler ortaya koydu.

Ayrıca böyle kıymetli bir projenin oluşturulmasının önemli bir hizmet olduğunu söyleyen Sn. EREN, proje paydaşlarına ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Samimi ve keyifli geçen söyleşinin son 20 dakikasında öğrencilerin Müslüman coğrafyalar ve dil hakkındaki sorularını cevaplayan Sn. EREN, gençlerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek ve güzel dileklerini sunarak sözlerini tamamladı.

devamını oku...
image
Endonezya heyeti MÜSDAV´a konuk oldu

Endonezya heyeti MÜSDAV´a konuk oldu

Endonezya Entegre İslami Okul Ağı proje heyeti, MÜSDAV Genel Merkezi´ni ziyaret etti. Bölgedeki İslami faaliyetlerin ve birçok sosyal meselenin konuşulduğu istişare toplantısında din hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve kazanımların artırılması gündeme alındı. MÜSDAV Başkan Vekili Haydar Bekiroğlu´nun ev sahipliği yaptığı toplantıda Endonezya heyeti Entegre İslami Okul Ağı (JSIT) çalışmasını aktardı.

ÇOK SAYIDA OKUL PROJEDE BİR ARADA

Ağın, Endonezya'nın tamamını kapsayan belirli kalite ve eğitim standartlarına haiz 5 binden fazla özel İslami okulları bir arada toplayan, 100 binden fazla eğitim görevlisinin bağlı olduğu Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen bir çatı kuruluş olduğunu belirten heyet proje kapsamındaki okulları şöyle ifade etti:

Entegre İslami Anaokulu, Entegre İslami İlköğretim Okulu, Entegre İslami Ortaokul, Entegre İslami Lise olmak üzere eğitim kademelerinin her birinde proje uygulanmakta İslami eğitimin yaygın ve verimli hale getirilmesine dair çalışılmaktadır.

Toplantı MÜSDAV Başkan Vekili Bekiroğlu´nun MÜSDAV´ın proje ve çalışmalarına ilişkin yaptığı tanıtımla son buldu.

devamını oku...
image
MÜSDAV EĞİTİM VE ARAŞTIRMA BURSLARI ve DESTEK PROGRAMLAR

İmam Hatip Liseleri Yabancı Dil Destek Bursu

Burs Programının Amacı


İslâm dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak, çoğunluğunu Müslümanların oluşturmadığı bölgeler öncelikli olmak üzere, din eğitimi ve din hizmetleri ile dinî içerikli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütmek, Vakfımızın kuruluş amaçlarından biridir. Bu amaca ulaşılmasının önemli unsurlarından biri Müslüman toplulukların yaşadığı coğrafyalardaki dilleri bilen nitelikli insan kaynağıdır.

Vakfımız yönetim kurulunca yapılan değerlendirmelerde, nitelikli insan kaynağı kapasitesini artırmaya yönelik olarak, Vakfımızın faaliyet yürütmeyi planladığı hedef coğrafyaları kapsayan yabancı dillerin öğretimini önceleyen programların teşvik edilmesi ve desteklenmesi kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda, Vakfımızın öncelikleri ve imkanları göz önünde bulundurularak, öncelikle Japonca, Çince, İspanyolca ve Rusça dillerinin temel yabancı dil olarak öğretildiği İmam Hatip Liselerini tercih edip kayıt yaptıran öğrencilere burs desteği sağlanması planlanmıştır.

Burs Programının Kapsamı

Burs programı Japonca, Çince, İspanyolca ve Rusça dillerinin temel yabancı dil olarak öğretildiği İmam Hatip Liselerini tercih edip kayıt yaptıran öğrencileri kapsamaktadır.

Burslar Eylül-Haziran ayları arasında (9 ay) ödenecektir, diğer aylar için burs söz konusu değildir.


Evrak Teslim Süreci

Başvuru Formu ve ekinde istenen belgeler; okul müdürlüklerine verilecektir. Bu belgeleri doğrudan Vakıf Merkezine gönderenlerin belgeleri işleme konulmayacaktır.

Okul idareleri kendilerine teslim edilen evrakı inceleyerek uygun başvurulara ait evrakı bir üst yazıyla Vakfımıza ileteceklerdir.


Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Kesin kayıttan itibaren başvuruların alınması.

Okul müdürlükleri tarafından başvuruların incelenip tamamlanması.

Belgelerin Müsdav’a ulaştırılması ve değerlendirilmesi

Bursların ödenmeye başlanması


Başvuru Şartları ve İstenilen Belgeler

Başvuru Şartları

15 yaşın altında olmak: (01/01/2006 ve sonrası doğumlu olmak)

LGS sınavı ile burs programı çerçevesinde belirlenen okul(lar)daki programlardan birisini kazanmak ve kayıt yaptırmak.

Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak

Başvuru sırasında yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi verenler, hukuken sorumlu olacaklardır.

Eğitim programı bünyesinde eğitimine devam ediyor olmak; eğitim programıyla bağlantısını kesen öğrencilerin bursları da otomatik olarak kesilecektir.


Başvuruda İstenilen Belgeler

Başvuru formu ( İlanda belirtilen link üzerinden doldurulup çıktısı alınacak, öğrenci velisi tarafından imzalandıktan sonra ıslak imzalı form okul idaresine teslim edilecektir)

Liseye yeni kayıt yaptıranlar için okula giriş puanını ve kazandığı okulu gösteren resmi belge

Bir adet fotoğraf (Başvuru sırasında sayfaya yüklenecektir.)

Nüfus kayıt örneği (e-devlet)

Nüfus kayıt örneğinde adres bilgisi yok ise aile ikametgah/adres belgesi (e-devlet)

devamını oku...
image
Diyanet İşleri Başkanı'ndan Vakfımıza Ziyaret

İslam dininin evrensel barış ve esenlik mesajının insanlığa ulaştırılması amacıyla 1997 yılından beri faaliyetler yürüten Vakfımız önemli bir misafire ev sahipliği yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali ERBAŞ Vakfımızı ziyaret ederek 2020 yılı faaliyetleri hakkında bilgiler aldı ve 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Vakıf hizmetlerinin herhangi bir maddi menfaat beklemeden kalıcı hayır işleri olduğunu belirten Sayın Erbaş, insanın geride bırakabileceği en değerli şeyin de topluma hizmet için ortaya konan vakıf eserleri ve hizmetleri olduğunu vurguladı.

MÜSDAV’ın 2020 yılı içerisinde gerçekleştirdiği eğitim, kültür, din hizmeti ve hayır hizmeti kapsamındaki faaliyetlerden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı, özellikle Vakfın nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik hazırladığı projeli işlerin çok kıymetli sonuçlarının olacağına inandığını belirtti.

Başkan Ali Erbaş, ziyareti sırasında Vakıf bünyesinde faaliyete giren Müsdav Akademi binasını da gezerek burada yapılabilecek faaliyetler konusunda görüş ve düşüncelerini Vakıf yönetimiyle paylaştı. Akademi binasının birçok hizmet için değerlendirilebilecek şekilde planlandığını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Sayın Erbaş, buralarda özellikle gençliğe yönelik hizmetler ifa etmek gerektiğini, salgın döneminin zorluklarının aşılmasıyla birlikte aktif biçimde gençlere yönelik faaliyetler yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Ziyaret sırasında MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Vakfın faaliyetleri hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. 2020 yılında yerine getirilen hizmetlerin ve Vakfın kurumsal kapasitesinin detaylı bir şekilde sunulduğu ziyarette, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdulhadi TURUS, Remzi BİRCAN, M. Hakkı ÖZER, Zeki SAYAR ve Ahmet BELADA da hazır bulundular.

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY, Diyanet İşleri Başkanını Vakıfta görmekten ve hizmetleri kendilerinin görüş ve istişarelerine sunmaktan onur duyduklarını, Sayın Başkan’ın Vakfı ziyaret etmesinin hem yönetim kurulu açısından hem de Vakıf çalışanları yönünden çok kıymetli olduğunu ve çalışma azimlerini artırdığını belirtti.

devamını oku...