Haberler

image
ÇELEBİ PROGRAMI’NDA YENİ ROTA ÇİZİLDİ

Vakfımız, Rusça eğitimi alan imam hatip lisesi öğrencilerine Çelebi Programı kapsamında yurt dışı yaz okulu imkanı sunuyor… 

Çelebi Programı Adım Adım Büyüyor.

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı olarak üç yıl önce başlattığımız Çelebi Programı, bu yıl da Rusça eğitimi alan imam hatip lisesi öğrencilerine yurt dışı yaz kampı ve etkinliği düzenliyor. 

Daha önce Japonca, Çince, Farsça, Almanca, Fransızca ve İspanyolca öğrenen gençler için düzenlediğimiz yurt dışı kampları öğrencilerimizde oldukça iyi izlenimler bırakmıştı. 

Rusça Öğrenen İmam-Hatip Lisesi Öğrencileri Kazakistan ve Özbekistan’da.

Rusça hazırlık eğitimi gören Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Kazakistan ve Özbekistan kampı başladı. Vakfımızca 13 Temmuz’da başlatılan kamp 1 Ağustos tarihinde sona erecek. Kampa öğrenci, öğretmen mentör ve idarecilerimizden oluşan toplam 59 kişi katılıyor. 

Kampın ilk bölümü Kazakistan’da başladı

Programın Kazakistan bölümü, Türkistan şehrinde yer alan ve yaklaşık 10 bin öğrencinin eğitim gördüğü Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ev sahip sahipliğinde gerçekleştiriliyor.  Programın ilk gününde Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat PİLTEN’in katılımıyla oryantasyon programı gerçekleştirildi. Üniversitenin bölümlerini ziyaret eden öğrenciler Üniversite hakkında bilgi aldılar.

Filoloji bölümü hocaları öğrencilere Rusça dersi veriyor. Böylece öğrenciler yabancı dil yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda Rusça pratik yapma imkânı buluyor. İki hafta devam edecek olan Rusça eğitiminde ayrıca her gün farklı alanlardan uzman konuklarla seminer programları düzenleniyor. 

Öğrenciler ata yurdu topraklarda tarihin izlerini arıyor.

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan ve UNESCO tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilen büyük Türk mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesini ziyaret eden öğrenciler dualar edip manevi bir iklim yaşadılar. Çelebiler ata yurdu Türkistan’ın, Kervansaray, Otrar Kalesi, Aslanbâb Türbesi, Sayrâm Müzesi, Çimkent gibi tarihi mekanlarını gezerek tarih ve kültür keşfine çıkıyorlar.

Türk-İslam medeniyetin merkezlerinden Özbekistan gezisi ile program sona erecek.

İki haftalık Rusça eğitimlerinden sonra öğrenciler, İslam medeniyetinin önemli merkezlerinden olan Taşkent, Buhara ve Semerkant’ı içerisine alan Özbekistan gezisi ile kamplarını sonlandıracaklar. Çelebiler İslam dünyasının büyük gezginlerinden İbni Battuta’nın, zamanında dünyanın en güzel şehri olarak tanımladığı şehirlere seyahat edecekler, gezerek ve görerek öğrenecekler. Bu bölgelerde yaşamış Farabi, İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu gibi önemli şahsiyetleri yakından tanıyacaklar, onların hayatlarından kendilerine ders çıkaracaklar. 

Çelebiler farklı tecrübeler, güzel anılar ve yeni bilgi birikimleri ile ülkelerine geri dönecekler. 

devamını oku...
image
MÜSDAV’DAN ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET

 Vakfımız yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile kültür sanat alanında işbirliği yaptığı hocalarımız yeni atanan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan ÖZDEN’i ziyaret ederek istişarelerde bulundular. MÜSDAV tarafından başlatılan Itrî Kültür Sanat Programı ilgili kurumlarla ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde yürütülmeye devam ediliyor. Ülkemize değer katan sanat okullarına ve öğrencilerine katkı sağlamayı, öğrencilerin nitelikli çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışında icra edebilecekleri programlar tertip etmeyi, ülkemizin kültür ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamayı ve musiki ve geleneksel- çağdaş görsel sanatların dili ile insanlar arasında kardeşlik ve gönül köprüleri kurmayı amaçlayan Itri Kültür Sanat Programına AGÜ de destek sağlıyor. Ülkemizdeki milli ve manevi değerlerin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayan ve İslam coğrafyasındaki diğer ülkelere model olan İmam-Hatip Liseleri zaman içerisinde değişen şartlara ve ihtiyaçlara göre müfredatı itibari ile çeşitlendirilmiş olup “Musiki” ve “Geleneksel-Çağdaş Görsel Sanatlar” programları İmam-Hatip liseleri müfredatına dahil edilmiştir. MÜSDAV İmam Hatip Liselerinde uygulanan bu programlar kapsamındaki öğrencilere çeşitli destekler sağlamaktadır. Itri Kültür Sanat Programı ile ilgili istişarelerde bulunmak üzere MÜSDAV Heyeti Ankara Müzik Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörünü makamında ziyaret ettiler. Ziyarete MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ÖZDEMİR, Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU, Ankara İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Doç.Dr. Fatih KOCA ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Muhammet SEVİNÇ katıldı.

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut ÖZDEMİR, üniversite yönetimine ilgi ve alakaları için teşekkür ederek, “Gençlerin çözüm üretebilen, sanatta aktif olarak rol alabilen bireyler olarak yetişmesini amaçlayan ve bu konuda faaliyetler yürüten resmi ve sivil müesseselerin, bu faaliyetlerini daha ileri seviyeye taşıyabilmesi için gayret göstermesi gerekmektedir. MÜSDAV, tüm dünya coğrafyasında sunduğu hizmetlerin niteliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla gençlerin yetişmesine yönelik birçok proje ve program geliştirmek üzere birçok kurum ve kuruluş ile iş birliği yapmaktadır. Kültür ve sanat dilinin vakfımızın amaçlarını gerçekleştirmekteki ehemmiyetini düşünerek hazırladığımız programımızın, sanat, bilim, eğitim ve düşünce alanında insanları yetiştirmeyi, bilimsel-sanatsal projeler ve yayınlar yoluyla hizmet etmeyi misyon edinmiş Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin de paydaşı olduğu bir zeminde yürütülmesinin programımıza değer katacağına inanmaktayız. Biz MÜSDAV olarak gençlerimizi desteklemek konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan ÖZDEN teşekkürlerini ve bu iş birliği hakkındaki memnuniyetlerini ileterek “Sanat alanında yapılan bu çalışmalar, Türkiye'nin sanat ve kültür hayatında beklentilerini karşılayarak; müziğin ve sanatın dünyaya açılan kapısı olacaktır. Hem kültür hem sanat olarak buralarda yetişen gençlerin Türkiye'nin geleceğinde çok önemli işler başaracağına inancımız tam, üniversite olarak yapılacak olan faaliyetlere sonuna kadar destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

devamını oku...
image
MÜSDAV’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfımızın Genel Kurulu gerçekleştirildi. Mahmut ÖZDEMİR Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Toplantısı vakfımız genel merkezinde gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürümüz Sayın Mahmut ÖZDEMİR vakfımızın yeni yönetim kurulu başkanı oldu. Başkan Vekilimiz Haydar BEKİROĞLU ile yönetim kurulu üyelerimiz Remzi BİRCAN ve Ahmet BELADA’nın yeniden seçildiği genel kurulda, Akif PUSMAZ, Suat OKUYAN ve Salih GÖR yeni yönetim kurulu üyeleri olarak seçildiler.

Genel kurulda MÜSDAV’ın 2 yıllık faaliyetlerini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY, vakfın kuruluş amacı doğrultusunda iki yılda yaptıkları faaliyetler ve etkinlikler hakkında bilgi verdi. Salgın dönemi olmasına karşın vakıf yönetiminin ve tüm çalışanlarının ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten ATALAY, emeği geçen herkese teşekkür etti. 25 yıllık geçmişi olan MÜSDAV’ın bundan sonra yapacağı faaliyetlerle daha da ileri aşamalara doğru gideceğini belirten ATALAY, yeni yönetime başarılar diledi.

Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU vakfın mali verileriyle ilgili sunumunda, tüm faaliyetlerin planlama ve projelendirme içerisinde yürütüldüğünü, vakfın kendi öz kaynaklarında belirgin artış sağlandığını, bağış ve iştirak gelirlerine ait istatistiklerin bunu açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı ve MÜSDAV Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Sayın Ali ERBAŞ heyete hitapta bulundu. ERBAŞ konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; “Medeniyetimizdeki Vakıf kültürünün en güzel örneklerinden biri olan MÜSDAV’ın çalışmalarını, hizmet ve faaliyetlerini memnuniyetle takip ediyorum. Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı, İslâm dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerini dünyanın dört bir yanına taşıma konusunda gayret göstermektedir. MÜSDAV, eğitim, kültür, sanat, sosyal etkinlikler, hukuk ve insan hakları, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele konularındaki faaliyetleriyle, milletimiz ve insanlık için önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

MÜSDAV’ın son dönemde ortaya koyduğu özgün ve somut projeler, Diyanet İşleri Başkanlığımızın yurt içi ve yurt dışı hizmetleri açısından değerlidir. İmam Hatip liselerinde Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça eğitim gören öğrencilerini kapsayan Çelebi Programı’nı ben de yakından takip ettim. Burada yetişen gençlerin her biri inşallah ileride yurtdışında ülkemizin medarı iftiharı olacaklardır.

MÜSDAV’ın kültür ve sanat alanında attığı adımlar da dikkatleri çekmektedir. Musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulanan Anadolu imam-hatip liselerindeki öğrencilerin Itrî Kültür Sanat Programı ile desteklenmesi çok kıymetlidir.

Kur’an öğretimi ve hafızlık, en önemli meselelerimizden biridir. Hafızlık müessesini güçlendirmek, gençliği hafızlığa teşvik etmek, ve hafızlık öğrencilerine destek olmak amacıyla, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ile koordineli olarak başlattıkları “Bir Hafız Yetiştiriyorum” projesini memnuniyetle takip ediyorum. Bu programı yurt içinde ve yurt dışında duyurmamız gerekiyor. Çok hayırlı bir proje olduğuna inanıyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Yaşadığımız çağ, zihinlere ve gönüllere yönelik kirli saldırılara, sapkınlıklara, fesada, aşırılığa, İslam karşıtlığına, savaşa ve zulümlere esir olmaktadır. Hiç şüphesiz tüm bu yaşananlardan en çok muzdarip olan kesim ise dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan azınlık Müslüman topluluklarıdır. İslam kardeşliğine, Müslümanların vahdet şuuruna, ekonomi, eğitim, sosyal, kültür, sanat vb. anlamda ilişkilerin tesis edilmesine, sağlıklı ve tutarlı bir iletişime çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu sebeple MÜSDAV’ın varlığı bize heyecan, mutluluk ve en önemlisi ümit vermektedir.

Toprağa atılan tohum mutlaka yeşeriyor. 1997 de atılan tohum bakınız bugün yeşermekle kalmamış nice meyveler veriyor. Tohumu toprağa atanlardan Allah razı olsun. İnşallah bu faaliyetler sadakayı cariye hükmündedir.

Japonya’da başlayan bu samimi çabanın tohumları artık yeşermiş, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların birlik ve beraberliği için kök salmaya başlamıştır. Tokyo’ya yapılan cami ve Kültür Merkezi bugün çok işlevsel olarak güzel faaliyetlere vesile olmaktadır.

Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı mutlaka İslam daveti İslam tebliği İslam’ın tanıtımı konularına daha fazla yoğunlaşmalıdır. Bu konularla ilgili broşürler bastırmalı, dağıtmalı ve hatta bu konuda Türkiye Diyanet vakfının yurt dışı ile ilgili yükünü azaltmaya yönelik biraz daha faaliyetlerini arttırması önemli olur diye düşünüyorum. Madem MÜSDAV’a ‘uluslararası” diyoruz, yurt dışı kısmına önem verelim. Uluslararası arenaya baktığımızda doğal afetlerde, başka zamanlarda çeşitli kötü amaçlı vakıfların nasıl öğrencilerin üzerine üşüştüğünü, onları inançlarından uzaklaştırmak için nasıl devasa bütçeler kullandıklarını biliyoruz. Bu sapmalara karşı, misyonerlik çalışmalarına karşı bilinçlendirici, gençliği koruyucu çalışmalar vakıflarımız eliyle yapılabilir. Elbette sadece felaket zamanlarını beklememeliyiz ama felaket zamanlarında da mesela MÜSDAV orada olmalı. İslam’ın yardımlaşma, dayanışma, paylaşma anlayışını MÜSDAV eliyle oralara hemen ulaştırmalıyız.

Ben tekrar hepinize teşekkür ediyorum katkılarınızdan dolayı. Biraz genel kuruldan genel kurula değil de genel kurul üyeleri olarak vakfın tanıtımına bizde katkı sağlayalım, gittiğimiz yerlerde anlatalım. Yeni yönetim kurulu başkanı olarak seçilen Mahmut ÖZDEMİR kardeşimize ve yönetim kuruluna, denetim kuruluna seçilen hocalarımıza, asil üyelere, yedek üyelere başarılar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah hepinizden razı olsun.

Bu vesile ile yaptıkları hayırlı hizmetler için MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY hocamıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Vakfımızın kuruluşundan bu yana emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyor, ahirete irtihal edenlere Rabbimizden rahmet, hayatta bulunanlara ise sağlık ve afiyetler diliyorum.” dedi.

Yönetim kurulu başkanlığına seçilen sayın Mahmut ÖZDEMİR de bu göreve layık görülmeleri dolayısıyla onur duyduklarını ifade ederek, önceki dönemde görev yapan yönetim kurulu başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

Önceki dönem Yönetim Kurulu üyelerine Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın plaket takdimi ile program sona erdi. Programın ardından bir araya gelen önceki yönetim kurulu başkanı Erdal ATALAY ile yeni yönetim kurulu başkanı Mahmut ÖZDEMİR devir teslim yaptı. Her iki başkan da birbirlerine iyi dileklerini sundu.

devamını oku...