Haberler

image
“FİLİSTİN’DE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ” SERGİSİ AÇILDI

Vakfımız, Uluslararası İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) iş birliğiyle Filistin’de yaşanan katliamlar hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı bir hafta sürecek “Filistin’de Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri” konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Ali ERBAŞ’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, MÜSDAV Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit YUSUF, Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdür Yardımcısı Aykut ÜNLÜPINAR ve halkımızın katıldı.

Ahmet Hamdi Akseki Camii Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkan ERBAŞ, “Keşke burada katliama uğrayan çocukların görüntüleri değil de Filistin zafere ulaşmış, özgürlüğüne kavuşmuş, Gazze’de zulüm bitmiş, insanlar ve çocuklar neşe, mutluluk içerisinde öyle fotoğraflar olsaydı da onların sergisini yapmış olsaydık. Ama o da olacak inşallah.” dedi.

MÜSDAV’ın bu sergiyi farkındalık oluşturmak, oradaki zulme dikkat çekmek için yaptığını belirten Başkan ERBAŞ, dünyanın gözü önünde bir milletin soykırıma uğradığını kaydetti.

Siyonist Yahudilerin ve Siyonist Hristiyanların güçlerini birleştirerek Gazze’deki, Filistin’deki Müslümanlara soykırım yaptıklarını anlatan Başkan ERBAŞ, Müslümanların güçlerini birleştirmekten aciz olduğunu söyleyerek, “Cenab-ı Hakk’a nasıl hesap vereceğiz? Gözümüzün önünde bu soykırım yapılırken eğer kalbi kanamıyorsa, yüreği acımıyorsa ben Müslümanım diye dolaşmasın o insanlar. Nasıl buna tahammül edebiliyorlar.” diye konuştu.

“Dünyanın dikkatini Gazze’ye, Filistin’e çekmeye devam edeceğiz”

Bu zulmü anlatmaya devam edeceklerini belirten Başkan ERBAŞ, şöyle konuştu:

“Yeri gelecek elimizle, yeri geldiğinde dilimizle, yeri geldiğinde işte böyle sergiler açarak dünyanın dikkatini Gazze’ye, Filistin’e çekmeye devam edeceğiz. Efendimizin talimatıdır, emridir bize, ‘Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle düzeltiniz. Eliyle yapamayan diliyle, diliyle de yapamayanlar kalbiyle buğz etsin. Yani o kötülüğün karşısında yer alsın.’ Bugün Müslümanlar olarak bu üç talimatı bizim yerine getirmemiz lazım. Biz buradan elimizle yapabildiklerimizi yapıyoruz. Yardımları gönderiyoruz, boykotlara devam ediyoruz. Zalim işgalcilere destek olan her şeyi boykot etmeliyiz.”

Devletin tamamen zalim işgalcilerle ticareti sonlandırma kararı aldığını hatırlatan Başkan ERBAŞ, “Millet olarak biz buna uymalıyız. En ufak bir şey, bir market alışverişinde o duyarlılık bizde olmalı. Aldığımız mal, boykot malı mı, değil mi, zalimlere, işgalcilere destek olur mu aldığımız zaman ona bakmalıyız. Ona dikkat etmeden alışveriş yapmamalıyız. Bu bizim Müslümanlık vazifemiz.” açıklamasında bulundu.

Sergide emeği geçenlere teşekkür eden Başkan ERBAŞ, serginin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Açılış sonrası Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdür Yardımcısı Aykut ÜNLÜPINAR “Fotoğraflarla Gazze’de Kanıt” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan “Filistin'de Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri” sergisi, 6 Haziran’a kadar Ahmet Hamdi Akseki Camii Sergi Salonu’nda sergilenmeye devam edecek.


devamını oku...
image
MÜSDAV GENÇ TARAFINDAN HATAY’DA GENÇLİK ŞÖLENİ DÜZENLENDİ

Vakfımız Gençlik teşkilatı tarafından Hatay İl Mütfülüğü işbirliği ile, "Hatay Gençlik Şöleni" düzenlendi. Şölende Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile Hatay Mütfülüğü'ne bağlı hafızlık Kur'an kurslarında eğitim alan öğrenciler arasında dostluk maçı gerçekleştirildi.

6 Şubat'ta meydana gelen depremin ardından "Biriz,Beraberiz." mottosuyla yola çıktığımız bu süreçte, çocukların hep gülmesi, neşelerinin hiç bitmemesi, yaşadıkları zor günleri atlatabilmeleri ve onlara moral ve motivasyon sağlaması için Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı oyuncularınının katılımıyla ile 1 Haziran 2023 tarihinde Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Altınçay Çok Amaçlı Spor Salonunda dostluk maçı gerçekleştirildi.

Düzenlenen dostluk maçına MÜSDAV Genç Başkanı Halis AKÜZÜM, Hatay İl Mütfüsü Mevlüt TOPÇU, Gençlik ve Spor İl Müdürü Vekili Mehmet Cengiz TOPEL KÖSEOĞLU, Antakya ve Defne İlçe Mütfüleri, Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı oyuncuları ile Antakya, İskenderun/Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinde hafızlık eğitimine devam eden öğrenciler ile aileleri katıldı.

MÜSDAV Genç Başkanı Halis AKÜZÜM, maç öncesi öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. Konuşmasında; "Yaşanan depremde en çok etkilenen illerimiz arasında yer alan Hatay'daki genç kardeşlerimizle birlikte bulunmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Sizlerle ilk buluşmamızda verdiğimiz sözü asla unutmadık. Bugün Dünya Şampiyonu Ampute Milli Takım Oyuncularımızla ve sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her  zaman sizlerle yan yana birlikteyiz." dedi.

İl Mütfüsü Mevlüt TOPÇU; "Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı oyuncularına bu fedakar ve nazik davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum, aynı zamanda bu güzel şölenin hazırlanmasında emeği geçen Genç MÜSDAV ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Gençlik Şöleninde; Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı oyuncuları ile hafızlık öğrencilerimiz arasında yapılan dostluk maçının ardından futbolcularla öğrenciler arasında söyleşi gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Vakfımızın Defne İlçesinde bulunan İnsani Yardım Merkezinde yüz boyama, halat çekme ve zeka oyunları gibi çocuk etkinlikleri düzenlendi.

Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen Türkiye Ampute Milli Takım oyuncularına, Hatay Valiliğine, Hatay İl Mütfülüğüne, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ve etkinliğe katılan gençlerimize teşekkür ederiz.

devamını oku...
image
ITRî KÜLTÜR SANAT PROGRAMI FRANSA’DA

Vakfımızın musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulayan imam-hatip okulu öğrencilerine yönelikbaşlattığı Itrî Kültür Sanat Programı yurt içi çalışmalarının ardından yurt dışı etkinlikleriyle devam ediyor. 

Kültür ve Sanat Alanında Öğrenim Gören Yetenekli Gençlerimizle Beraberiz.

MÜSDAV, musiki, geleneksel ve görsel sanat programı uygulayan proje imam hatip lisesi programına ve öğrencilerine katkı sunuyor. Proje kapsamında, öğrencilere eğitim bursu, enstrüman ve malzeme desteği verildi. İhtiyacı olan okulların sanat atölyeleri düzenlenip donatıldı. Yurt içi ve yurt dışı sergi, konser, yarışma vb. kültür sanat programlar icra edilmeye başlandı.

Kamu Kurumları ve Sivil Kuruluşlarla Birlikteyiz.

Itrî Kültür Sanat Programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği içerisindeyürütülüyor.

Programa yurtdışında dini ve hayrî hizmetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlere de öncülük eden sivil kuruluşlardan büyük destek var. Almanya ve Fransa’daki DİTİB kuruluşlarının yanı sıra, Hollanda Diyanet Vakfı, İsviçre Diyanet Vakfı, Belçika Diyanet Vakfı ve Tokyo Camii ve Kültür Merkezi de Itrî Kültür Sanat Programına destek veriyor.

Proje kapsamında öğrencilerin niteliklerinin ve yeterliliklerinin artırılması, millî, manevi, ahlaki, akademik, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlardaki becerilerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli programlar icra ediliyor. Bu çerçevede Itrî Kültür Sanat Programı öğrencileri DİTİB Strazburg’un organize ettiği bahar şenliği programına katıldı. MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCUbaşkanlığında, Ulus İlk Meclis, Bursa Mihraplı Abdulkadir Can, Konya Karatay ve Sancaktepe Rabia Kız Anadolu İmam-Hatip Liselerinden öğrencilerin ve sorumlu öğretmenlerinin katıldığı programın 3 Haziran 2022 Cuma günü açılışı yapıldı.

Musiki ekipleri sahnede, güzel sanatlar öğrencileri de standlarda kültür ve sanat elçiliği yaptı.

İmam-hatip liselerinde eğitim gören musiki öğrencilerinin sahne aldığı programda, görsel sanat öğrencilerin hazırladığı eserler sergilenirken, hat, ebru ve tezhip alanlarındaki öğrenciler tarafından uygulama yapılarak programa katılan misafirlere sanatsal çalışmaları yerinde görme imkânı sunuldu. 12 Haziran’a kadar devam edecek etkinliklerde, Müsdav ve iştiraklerindeki personelimiz tarafından Itrî Kültür Sanat programının yanında vakfımızın diğer faaliyetleri de yurt dışındakivatandaşlarımıza tanıtılıyor.

Itrî Kültür Sanat ekibi Strazburg Başkonsolosluğu’nu da ziyaret etti.

T.C. Strazburg Başkonsolosu Sayın Muzaffer Rami ŞAYLIMAN’ın nazik kabulleriyle Başkonsoloslukta bir konser veren Itrî Kültür Sanat öğrencileri, Sayın Başkonsolosun kabulleri nedeniyle büyük memnuniyet duydu. Sayın Başkonsolos, gençlerin kültür ve sanat alanında yetiştirilmesi için hazırlanan programdan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Strazburg’dan Sonra Lyon ve Paris’te de etkinlik düzenlendi.

Itrî Kültür Sanat ekibinde yer alan imam hatip lisesi öğrencileri, Strazburg’daki etkinlikle beraber Lyon ve Pariste’de musiki ve güzel sanatlar alanındaki yeteneklerini sergilediler. 

Konu ile ilgili olarak MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY, “14 asırdır İslam’ın esenlik mesajının yayılmasında sanatın ve sanat dilinin çok önemli olduğunu bu sebeple gençlerimizi kültür ve sanat alanında desteklemekten memnun olduklarını dile getirdi. Bu programların artarak devam etmesinin gençlerimizin tecrübe ve birikimlerine değer katacağına inanıyorum” diyerek sözlerine devam eden ATALAY, imam hatip liselerinde bu şekilde imkanların hazırlanması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün çok önemli bir ihtiyacı da karşıladığını belirtti.

Itrî Kültür Sanat Programı İsviçre etkinlikleriyle devam edecek.

Fransa’nın farklı eyaletlerindeki etkinliklerin ardından Itrî Kültür ve Sanat Ekibi İsviçre Türk Diyanet Vakfı’nın davetlisi olarak Zürih’e gidiyor. Burada İsviçre Türk Kültür Festivalinde görev alacak öğrencilere MÜSDAV Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU da eşlik edecek.

devamını oku...