Haberler

image
ITRÎ KÜLTÜR SANAT PROGRAMI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cami musiki formlarından biri olan enderun usulü ile teravih namazı etkinliklerini değerlendirmek ve cami musikisinin diğer formlarını planlamak amacıyla MÜSDAV Genel Merkezinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Enderun Usulû Teravih Namazları Manevi Berekete Vesile Oldu

Vakfımız tarafından, musiki ve görsel sanat programı uygulayan Anadolu imam-hatip Lisesi öğrencilerine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirdiği Itrî Kültür Sanat Programı aynı heyecanıyla devam ediyor.

2023 yılı Ramazan Ayında Itrî Kültür sanat Programı kapsamındaki imam hatipli genç kardeşlerimiz tarafından ülkemizde ve yurt dışındaki (Almanya, Avusturya, Belçika ve İsviçre) çeşitli camilerde Enderun usulü ile teravih namazları kıldırıldı. Unutulmaya yüz tutmuş enderûn usûlü ile kılınan teravih namazlarından, cami cemaatimiz ziyadesiyle memnun oldu ve rahmet ayında manevi bir haz yaşadılar.

Cami Musikisi Değerlendirme Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

Cami musiki formlarından biri olan enderun usulü ile teravih namazı etkinliklerini değerlendirmek ve cami musikisinin diğer formlarını planlamak amacıyla MÜSDAV Genel Merkezinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Haydar BEKİROĞLU, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü. Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan ERKUL, Sanatçı Doç Dr. Fatih KOCA, Sanatçı Necip KARAKAYA, Genel Koordinatör Mehmet YOLCU, Vakıf Global Şirketi Müdürü Merve KORKMAZ ATAĞ, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü görevlisi Ahmet TURAN, Ankara Ulus İlkmeclis AİHL Müdür Yardımcısı Hasan ÖZER, Bursa Mihraplı Abdulkadir Can AİHL Müdür Yardımcısı Bekir ÇİÇEK, Üsküdar Hakkı Demir AİHL Öğretmeni Adem KILIÇ, Konya Karatay AİHL Dini Musiki Uzman Öğretmeni Fatih Emre ARICI, Kayseri Melikgazi AİHL Müzik Öğretmeni Hakan ELBAŞI ve MÜSDAV Kültür Sanat Programları Koordinatörü Emre SAZAK katıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan MÜSDAV Başkan Vekil Dr. Haydar BEKİROĞLU;” Itrî Kültür Sanat Programı ile, musiki ve görsel sanat programı uygulanan Anadolu imam-hatip lisesi okullarına destek olmaktayız. Öğrencilerin, milli ve kültürel değerlerini öğrenip özümsemelerine katkı sunmayı değerli buluyoruz. Sanat vasıtasıyla İslam’ın barış ve esenlik mesajını insanlığa ulaştıracak nitelikli sanatçılar yetiştirilmesine katkı sunmak hedefi ile başlatılan program hamdolsun farklı etkinliklerle ülkemizin sınırlarını aşarak yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimizle buluşmuştur. Bu anlamda 2023 yılı Ramazan Ayında yurt içinde ve yurt dışında öğrencilerimizin gerçekleştirdiği enderûn usulü ile teravih namazı etkinlikleri halkımızın ve Avrupa Coğrafyasındaki millet varlığımızın teveccühüne mazhar olmuştur. Öğrencilerimizi, görevli öğretmenlerimizi tebrik ediyor, verdikleri destek için Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL beyefendinin şahsında Bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

MEB Din Öğretimi genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan ERKUL “ Itrî Kültür Sanat Programı yetenek sınavıyla öğrenci musiki ve görsel okullarımıza ilginin artmasına vesile olmuştur. Bu okullarda okuyan öğrencilerin desteklenmesi, medeniyetimizin kültür ve sanat birikimini sonraki nesillere aktarması ve öğrencilerimize ufuk kazandırması açısından değerli buluyorum. Programı hazırlayıp hayata geçiren MÜSDAV Vakfının kıymetli yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Programın danışman hocalarından Doç Dr. Fatih KOCA “Musiki eğitimi alan öğrencilerimizin cami musiki alanında yetişmelerine destek olmaktan mutluluk duyuyorum. Cami musikisinin çeşitli formlarını öğrenme gayretindeki bu genç kardeşlerimiz ileride ülkemizin önemli sanatçıları olacaklardır. Bu anlamda program önemli bir boşluğu doldurmaktadır.” dedi.

Programın danışman hocalarından Necip KARAKAYA, “ Şubat ayında “Enderun Usulü Teravih Namazı” ile ilgili düzenlediğimiz kamp programının meyvelerini Ramazan ayında gördük ve öğrencilerimizin performanslarından ziyadesiyle memnun olduk. Yakında cami musikisinin diğer formları ile ilgili modüller açılacaktır.” dedi.

Yurtdışında görev alan sorumlu öğretmenlerimiz de cami cemaatimizin, enderun usulü teravih namazları ile duygu dolu anlar yaşadıklarına şahit olduklarını ve bunun her yıl tekrarlanması taleplerini dile getirdiklerini söylediler. “Bizlere bu imkânı veren Genel Müdürlüğümüze ve MÜSDAV yetkililerine teşekkür ederiz.” dediler.

Değerlendirme toplantısı öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla düzenlenen meşk programı ile sona erdi.

devamını oku...
image
GAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. MUSA YILDIZ VAKFIMIZI ZİYARET ETTİ

Vakfımızın eğitim faaliyetlerinde iş birliği yaptığı Ankara Gazi Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ vakfımızı ziyaret etti.

Ankara Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Musa YILDIZ vakfımıza nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU, Genel Koordinatörümüz ve iştiraklerimizin müdürleri hazır bulundular.

Vakfımız daha önce eğitim faaliyetlerinde iş birlikleri geliştirdiği Ankara Gazi Üniversitesi ile protokol imzalayarak kurumsal ilişkilerini güçlendirmişti. Bu çerçevede çeşitli eğitim, kültür ve sanat alanlarında ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Ziyaret esnasında Genel Koordinatörümüz Mehmet YOLCU tarafından vakfımızın tanıtım sunumu yapılarak faaliyetlerimiz hakkında bilgi verildi. Vakfımızın yürüttüğü uluslararası faaliyetlerde daha geniş iş birlikleri yapılabileceğini vurgulayan Rektör YILDIZ; “Özellikle Çelebi Programı gibi eğitim alanları ve dil becerilerinin geliştirilmesine yönelik nitelikli çalışmalar, önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Üniversitemizin yabancı dil potansiyelinin öğrencilere tanıtılması noktasında ve öğrencilerimizin eğitimlerine destek olacak faaliyetlerde üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çelebi Programı ile kültür ve medeniyetimizin birikimini farklı ülkelere ve sonraki nesillere aktaracak nitelikli bireylerin yetişmesini kıymetli buluyorum. MÜSDAV’ı da bu güzel çalışmalara imza attığı için tebrik ediyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU; “Akademik başarısı ile Dünya’da sayılı okullardan olan ve ülkemizin de köklü eğitim kurumlarından biri olan Gazi Üniversitesi ile imzaladığımız iş birliği protokolü hizmet ve faaliyetlerimizde bizlere güç katmıştır. Çelebi programımız gibi özellikle dil alanında kendini yetiştirmek isteyen öğrencilerin aynı zamanda medeniyetimizin değerlerine sahip erdemli bir birey olarak yetişmelerinde yapılan iş birliği çok kıymetlidir.” dedi.

Ziyarette Sayın Rektörümüz Yönetim Kurulu Başkan Vekilimize hediye takdim ettiler. Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz de Itrî Kültür Sanat Programı öğrencilerinin hazırladığı hât tablosunu ve kendisi adına bir hafıza bağlanan burs sertifikasını Sayın YILDIZ’a takdim ettiler.

Nazik ziyaretleri ve kıymetli istişareleri için Prof. Dr. Musa YILDIZ’a teşekkür ederiz.

devamını oku...
image
MGÜ REKTÖRÜNDEN VAKFIMIZA ANLAMLI ZİYARET

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan ÖZDEN vakfımızı ziyaret etti.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan ÖZDEN vakfımıza nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut ÖZDEMİR ve Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU hazır bulundular.

Vakfımız daha önce imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde Ankara Müzik ve güzel Sanatlar Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütmekte, Itrî Kültür Sanat Programı başta olmak üzere sanatsal faaliyetlerimizde, ulusal ve uluslararası çalışma alanlarımızda yakın iş birliği gerçekleştirmektedir.

Ziyaret esnasında Genel Koordinatörümüz Mehmet YOLCU tarafından vakfımızın tanıtım sunumu yapılarak faaliyetlerimiz hakkında bilgi verildi. Yürütülen proje ve programların niteliğinden ziyadesiyle memnun kalan ÖZDEN, iş birliği alanlarının arttırılmasının önemine vurgu yaptı. ÖZDEN; “Özellikle müzik ve görsel sanatlar alanında nitelikli eserlerin ortaya çıkmasına vesile olan Itrî projesini kurum olarak desteklemekten mutluluk duymaktayız. Öğrencilerimize ufuk kazandıracak çalıştay ve kamp programlarının arttırılması gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda yaz aylarında bu etkinliklerin yapılması ve öğrencilerimizin alanında uzman sanatçılarla buluşturulması güzel olacaktır.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut ÖZDEMİR; “Nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi noktasında devam eden program ve projelerimizde üniversitelerin akademik katkılarını çok önemli buluyoruz. Bu anlamda Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin kıymetli yöneticilerine ve akademik kadrolarındaki değerli eğitimcilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU; “Itrî Kültür Sanat Programının bu günlere gelmesinde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesindeki fedakâr hocalarımızın önemli katkıları olmuştur. Programa katılan öğrencilerin ufku geniş erdemli bir sanatçı olarak yetişmelerinde yapılan iş birliği çok kıymetlidir.” dedi.

Ziyarette Sayın Rektörümüz iki eserini Yönetim Kurulu Başkanımıza takdim ettiler. Yönetim Kurulu Başkanımız da Itrî Kültür Sanat Programı öğrencilerinin hazırladığı tezhip tablosunu ve kendisi adına bir hafıza bağlanan burs sertifikasını Sayın ÖZDEN’e takdim ettiler.

Nazik ziyaretleri ve kıymetli istişareleri için Prof. Dr. Erhan ÖZDEN’e teşekkür ederiz.

devamını oku...
image
DİJİTAL HİKÂYELERLE PEYGAMBERİM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Vakfımız ve nitelikli çalışmalarını desteklediği okullardan Demetevler Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi işbirliği içerisinde "Dijital Hikâyelerle Peygamberim" temalı dijital çizim ve hikâyelendirme yarışması düzenlendi. Yarışma süresinde iştiraklerimizden Vakıf Global tarafından öğrencilere dijital çizim dersleri verildi.

50 öğrencilerin katıldığı yarışmada derece giren öğrenciler için 17 Mayıs 2022 tarihinde Demetevler Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Konferans Salonunda ödül töreni düzenlendi. Törende dereceye giren eserlerin sunumu yapıldı ve öğrencilerin hazırladığı çalışmalar katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Törene MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU ve Vakıf Global şirket Müdürü Merve KORKMAZ ATAĞ katıldı. Okul müdürü Alime KAYA ve proje danışmanı Hatice Betül ŞENTÜRK tarafından projenin konusu, amacı ve hedefleri anlatılarak destekleri için MÜSDAV’a teşekkür ettiler. Genel Koordinatörümüz Mehmet YOLCU da yaptığı konuşmada, vakfımızın faaliyetlerini kısaca anlattı. Ayrıca öğrencilerin potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan bu tür nitelikli çalışmaların önemine değinerek, gençlerimizi teşvik ettiği için okul idaresi ve öğretmenlerine teşekkür etti. Dereceye giren öğrencilere Merve KORKMAZ ATAĞ tarafından ödül takdimi ile program sona erdi.

Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

devamını oku...
image
GENÇ MÜSDAV GENÇLİK FUARINA KATILDI

MÜSDAV GENÇ, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından 13-15 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdiği "Denge ve Alem" temalı 8. TDV Gençlik Fuarı’na katıldı. 39 sivil toplum kuruluşunun gençlik teşkilatlarının katıldığı fuar Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Gönüllü Gençlerimizin görev aldığı fuarda, MÜSDAV GENÇ standımıza ilgi yoğundu. Bir Hafız Yetiştiriyorum, Çelebi ve Itrî Kültür Sanat programlarımız başta olmak üzere misafirlere vakfımızın faaliyetleri anlatıldı. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve Muhtereme eşleri Seher ERBAŞ Hanımefendi’nin yanı sıra, seçkin misafirler standımıza ziyaretlerde bulundu.

Itri Projesi Kapsamındaki okullarımızdan Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri üç gün boyunca musiki icrası, Hat ve Ebru atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Ayrıca cuma ve cumartesi günü ödüllü Kahoot Yarışmasına ilgi yoğun oldu.

Vakfımız Yönetim Kurulu üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç.Dr. Fatih KURT beyefendi ‘’Âlemin Dengesi İmanlı Gençlik’’ konulu seminer verdi. Konuşmalarında, imanlı gencin alemin dengesini korumada üstlendiği rolü anlatarak, “İmanlı genç sadece kendisi için değil, tüm alem için çalışan kimsedir. Bu sebeple gençlik alemin dengesini korumada çok önemli bir fonksiyona sahiptir.” dedi

Diğer STK’larımızın da çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiği fuar, pazar günü UİP öğrencilerinin mezuniyet töreni sonrası katılımcı sivil toplum kuruluşlarına teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

Bu güzel etkinliğin gerçekleştirilmesinde emek veren Türkiye Diyanet Vakfı’ na KAGEM yetkililerine ve görev alan gençlerimize teşekkür ediyoruz.

devamını oku...
image
Japonlar, ramazan duygusunu Tokyo Camisi'ndeki iftarlarda hissetti

Japonya'da halk, ramazan ayının heyecanını, Tokyo Camisi Diyanet Türk Kültür Merkezinde verilen iftarlarda gözlemleme fırsatı buldu.

Diyanet İşleri Başkanlığa bağlı Tokyo Camisi, başkentte yaşayan Müslümanlar ile gayrimüslim Japon halkını, ramazan ayı boyunca iftarlarda buluşturdu.

Gündüzleri cami yerleşkesindeki kültür turuna katılan Japonlar, ezan öncesi iftarlığını alıp hiç tanımadığı kişilerle aynı sofraya oturdu.

Kimi camiyi kimi orucu merak ederken, iftar vesilesiyle Türk yemeklerini de tatma fırsatı bulan Japonlar, soy isimlerini belirterek, AA muhabirine konuştu.

Girdiği yemek sırasında yaşadığı duyguları paylaşan Aya, farklı bir kültürü görmek için geldiği camide "inanç kimliğini" araştırdığını belirtti.

Aya, "ramazanı yaşayan insanların her şeyden önce kendi inanç kimliklerine sahip çıkıp çıkmadığını merak ettiğini" söyledi.

Camiye gelerek İslam kültürüyle tanışabildiğini kaydeden Aya, "artık gelecek yıl ramazanın ne vakit olduğunu" bilmek isteyeceğini söyledi.

"Duyguyu tatmak isterim"

Japonca öğretmeni Seki, oruç tutan ve tutmayanları camide buluşturan atmosferi "oldukça özel bir tecrübe" olarak niteledi.

Ramazanı, orucu, iftarı bilmeyen çoğu Japon'un bu fırsatla İslam kültürünü tanıdığını dile getiren Seki, "Ben de ramazanı gelip görmek istedim." dedi.

Eğitim verdiği Endonezyalı bir öğrencisinin ramazanda tuttuğu oruçlardan haberdar olduğunu kaydeden Seki, kendisinin de "oruç duygusunu tatmak istediğini" belirtti.

Lojistik çalışanı Keita, camiye ilk kez geldiğini, oruç hakkında önceden bilgi edindiğini ve "farklı kültürleri hissetmenin iyi olacağını düşündüğünü" ifade etti.

Japonya'da "inançtan bağımsız sağlık amacıyla oruç" tutanlar gördüğünü aktaran Keita, fırsatını bulursa "Türkiye'yi ve İstanbul'u gidip görmek istediğini" söyledi.

"Herkesin oruç tutması eşsiz bir durum"

Müslümanlığa merakı dolayısıyla camiye geldiğini kaydeden Şiyozuka, ilgisinin arttığını ve İslam'ı öğrenme duygusunun güçlendiğini belirtti.

Üniversite gittiği Arapça kurslarıyla İslam anlayışının artığını kaydeden genç öğrenci, Japon televizyonunda "İslam'da ramazan sezonu" haberleri gördüğünü söyledi.

Şiyozuka, Japon toplumunda oruç tutanlara pek rastlanamayacağını ifade ederek, "Ancak Müslümanlıkta herkesin oruç tutması eşsiz bir durum." dedi.

Bugüne kadar oruç tutma fırsatı yakalayamadığını dile getiren Şiyozuka, "Gerçekten oruç tutup, orucu bitirince de yediğim yemekten zevk almayı görmek isterim." dedi.

Emekli öğretim görevlisi Mariko da bu yıl 3 kez camiye geldiğini kaydederek, en çok sevindirici şeyin "Türk yemekleri yiyebilmek" olduğunu söyledi.

Kovid-19 nedeniyle son 2 yıldır bu tarz toplanmaların yapılamadığını anımsatan Mariko, "hiç tanışmayan kişilerin aynı maksatla bir araya gelmesine" dikkati çekti.

"Böylesi güzel bir yerde herkesin dayanışma halinde yemeğini yiyebilmesi hakikaten muhteşem bir şey." diyen Mariko, Türkçe "Allah kabul etsin" ifadesini kullandı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/japonlar-ramazan-duygusunu-tokyo-camisindeki-iftarlarda-hissetti/2577425

devamını oku...
1