Haberler

image
MÜSDAV’DA RAMAZAN BİR BAŞKA GÜZEL

Ramazan şenlikleri, iftar programları, ihtiyaç sahibi ailelere ziyaret ve yapılan yardımlarla Vakfımızda 2024 yılı ramazan ayı dolu dolu geçti.  

Ramazan ayı iftar programları gerçekleştirildi

Vakfımızın İyilik Platformu SEVAPP çatısı altında Ramazan ayının manevi atmosferini pekiştirmek ve toplumsal dayanışmayı artırmak amacıyla Etimesgut İlçe Müftülüğü iş birliğinde Elvan Mevlâna Camii’nde ve Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde ramazan ayı boyunca yetimler, depremzedeler, ihtiyaç sahibi aileler, engelliler ve aileleri, gençler, öğrenci ve öğretmenlere yönelik iftar programları düzenlendi. 

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Haydar BEKİROĞLU; Vakfımızın SEVAPP projesinin hayrâ medâr olduğunu vurgulayarak, SEVAPP vasıtasıyla bir çok ihtiyaç sahibi aileye ulaşıldığını, yapılan iftar programlarının da toplumun birlik ve beraberliğine katkı sağladığını dile getirdi. SEVAPP gönüllülerinin yaptığı bu hizmetlerin takdire şayân olduğunu ve iftarlar halkımızın teveccühünü kazandığını söyledi.

İftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ Ramazan ayında yapılan faaliyetlerin, halkımızda Ramazan bilinci oluşturulmasında önemli olduğunu vurgulayarak MÜSDAV’a teşekkür etti.

Ramazan Şenlikleri Çocuklara Manevi bir iklim yaşattı

MÜSDAV Çocuk etkinlikleri kapsamında Vakfımızca inşa edilen Ahmet Hamdi Akseki Camii Sergi alanında, Ramazan Ayı boyunca çocuklar için Itrî Kültür Sanat Topluluğu Konseri, Bana Bir Masal Anlat, Hacivat-Karagöz gölge oyunu, el baskısı etkinliği, sosis balon ve balon katlama atölyeleri ve yüz boyama etkinliklerini içeren Ramazan şenlikleri gerçekleştirildi. 

Ankara'nın gözde ibadet mekanlarından Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ramazan ayının manevi atmosferini çocuklar için dopdolu bir etkinlikle taçlandırdı. Ramazan ayı boyunca düzenlenen şenlik, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici anlar yaşattı. Program içeriğinde bulundurduğu geleneksel imgelerle “Nerede o eski ramazanlar?” denen günleri tekrar misafirlerle buluşturdu. 

Etkinlik boyunca çocuklara ve ailelerine Ramazan şerbeti, lokma tatlısı, patlamış mısır ve Osmanlı macunu gibi geleneksel tatlar ikram edildi. Çocuklar ve ebeveynleri tarafından büyük ilgi gören etkinlikler, çocukların dijital dünyadan uzaklaştırarak sosyal etkileşimlerini artırdı. Itrî Kültür Sanat Topluluğu Tavvuf Musikisi Konserleri manevi bir coşku oluşturdu. Böylece Ramazan ayında aileler arasında da birlik ve beraberlik duyguları pekişti.

Enderûn Usûlü Teravih namazları kılındı

Ramazan Ayında Itrî Kültür sanat Programı kapsamındaki imam hatipli genç kardeşlerimiz tarafından ülkemizde ve yurt dışındaki (Almanya, Belçika, İsveç ve Finlandiya) çeşitli camilerde Enderun usulü ile teravih namazları kıldırıldı. Unutulmaya yüz tutmuş Enderun usulü ile kılınan teravih namazlarından, cami cemaatimiz ziyadesiyle memnun oldu ve rahmet ayında manevi bir haz yaşadılar.

Vakfımız Ramazan ayında ihtiyaç sahibi aileler unutulmadı

Vakfımızın iyilik platformu olan SEVAPP uygulaması vasıtasıyla yapılan yardımlar Ramazan ayının manevi atmosferini yaşatmak amacıyla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. 

Yardımlar 5.500 aileye ulaştırıldı.

Yapılan yardımlar kapsamında depremzedeler başta olmak üzere 1.000 aileye gıda kolisi ve 4.500 aileye 1.000 TL’lik market kartı dağıtımı gerçekleştirildi. Her bir gıda kolisi, ihtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özenle hazırlandı.

Yapılan yardımlar toplumda yardımlaşma ve dayanışma duygularını güçlendirirken SEVAPP Gönüllüsü onlarca arkadaşımız dağıtım sürecinde ihtiyaç sahibi ailelerle birebir iletişim kurarak sıra psiko-sosyal destek sağladı.

Ailelerin memnuniyeti hayri hizmetlerin ve SEVAPP projemizin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Hayırsever halkımıza yaptıkları yardımlar için teşekkürü borç biliriz.


devamını oku...
image
DEPREM BÖLGESİNDE RAMAZAN AYI DOLU DOLU GEÇTİ

Vakfımızın birlik ve beraberliğimize katkı sunan etkinleri vesilesi ile 2023 yılı Ramazan-ı Şerif ayı dolu dolu geçti.

Biriz, Beraberiz İftarları

Hatay Valiliğinin yönlendirmesiyle Defne ilçesine kurulan aşevimizde verilen sıcak yemek hizmeti artarak devam ediyor. Depremden en fazla etkilenen illerden Hatay’da Ramazan Ayı boyunca Antakya, Defne ve Yayladağı ilçelerinde günlük 4.500 kişiye iftar ve sahur ikramı yapıldı. Ayrıca Ramazan sonrası Antakya ve Defne ilçelerinde günlük 3.000 kişiye sıcak yemek hizmeti devam ediyor.

Gıda ve Temizlik Kolileri Halka Ulaştırıldı

Deprem bölgesindeki halka ve Ankara’daki ihtiyaç sahiplerine gıda ve temizlik maddelerinin yer aldığı 10.000 koli dağıtımı yapıldı.

Kurban Hizmeti Başlatıldı

Deprem bölgesindeki halkın sıcak yemek, kavurma ve taze et olarak dağıtılmak üzere depremzede besicilerden tedarik edilen kurbanlar afetzede halkımızın hizmetine sunuldu. Böylece hem bölgedeki besicilerimiz ve ihtiyaç sahipleri destekleniyor. Bu konuda duyarlı vatandaşlarımız şükür, adak ve akîka kurbanlarını depremzedeler için bağışlayabiliyor.

Ramazan Etkinlikleri Göz Doldurdu

MÜSDAV tarafından deprem bölgesinde yapılan yardım faaliyetlerinin yanı sıra aziz milletimizin manevi dünyalarındaki enkazı da bertaraf etmesi ve Ramazan-ı Şerif’i bütün güzellikleriyle tadabilmesi amacıyla Yayladağı ilçesinde İftar çadırları yanına kurulan sahnede Yayladağı Kaymakamlığı, İlçe Müftülüğü ve Belediye ile koordine içerisinde çeşitli etkinlikler icra edildi.

Bu kapsamda; sohbetler, çocuk etkinlikleri, konser ve söyleşiler gerçekleştirildi. Etkinlerde, Itri kültür sanat korosu, ses sanatçısı ve müzisyenlerden; Resul Aydemir, Ender Doğan, Mustafa Demirci, Aykut Kuşkaya, Ahmet Hakkı Turabi, Ubeydullah Sezikli, Talha Bora Öge, Akademisyen; Oğuzhan Aydın, Sinema sanatçısı; Cem Uçan, Şair; Nurullah Genç’in yanı sıra müftü, vaiz, akademisyenlerden çeşitli konuşmacılar yer aldı.

Programlarımız MÜSDAV sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanarak daha geniş kitlelere hitap etmesi sağlandı.,

Enderun Usulû Teravih Namazları Manevi Berekete Vesile Oldu

Itrî Kültür sanat Programı kapsamındaki imam hatipli genç kardeşlerimiz tarafından ülkemizde ve yurt dışındaki (Almanya, Avusturya, Belçika ve İsviçre) çeşitli camilerde Enderun usulü ile teravih namazları kıldırıldı. unutulmaya yüz tutmuş enderûn usûlü ile kılınan teravih namazlarından, cami cemaatimiz ziyadesiyle memnun olmuş ve rahmet ayında manevi bir haz yaşamışlardır.

Gençlerle İftarda Buluştuk

Vakfımızda, uluslararası öğrenci toplulukları ve ülkemizden genç arkadaşlarımızla çeşitli zamanlarda iftar sofralarında bir araya geldik. Ailelerinden uzakta iftar yapan kardeşlerimize vakfımızın aile sıcaklığını ikram ettik.

Daha nice Ramazanlara sağlık ve sıhhat içerisinde kavuşmayı umuyor, bu hayırlı hizmetlerimize destek veren, Yönetim Kurulu üyelerimize, vakıf çalışanlarımıza, gönüllülerimize, hayırsever halkımıza, DİTİB, ATİB ve İsviçre Türk Diyanet Vakfına teşekkür ediyoruz.  

devamını oku...