Haberler

image
BİRİZ BERABERİZ

Vakfımız 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi derinden etkileyerek çok büyük zararlara yol açan, can ve mal kayıplarına neden olan depremlerde mağdur olan vatandaşlarımıza maddi ve manevi destek oluyor.

Vakfımız İslâm dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak, çoğunluğunu Müslümanların oluşturmadığı bölgeler öncelikli olmak üzere, din eğitimi ve din hizmetleri ile dinî içerikli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütmek, Müslüman toplulukların statüleri, dinî ihtiyaçları ve beklentileri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmak, ihtiyaç duyulan yerlerde cami, Kur’an kursu, eğitim ve kültür merkezleri ile okullar, hastaneler ve diğer tesisleri inşa edip donatmak, dinî ve hayrî hizmetler ile eğitim, yayın ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak, bu amaçla yapılan aynî ve nakdî bağışlarla zekât ve fitre gibi yardımların şartlarına uygun olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlamak gayesiyle kurulmuştur. Bu doğrultuda 1997 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda dini ve hayrî faaliyet icra edilmektedir.

Vakfımız Afetzede Vatandaşlarımızın Yanında

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi derinden etkileyerek çok büyük zararlara yol açan, can ve mal kayıplarına neden olan depremler sonrası Yönetim Kurulumuz aynı gün olağan üstü bir toplantı gerçekleştirerek afetzedelere yardım kararı almıştır.

İlk etapta depremin merkez üssü olmamasına rağmen depremden en fazla etkilenen Hatay ilimizdeki vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla Hatay Valiliğimizin yönlendirmesiyle Defne ilçesi Çekmece Atatürk Stadında günlük 3.000 kişi kapasiteli aşevi kurularak sıcak yemek hizmeti verilmeye başlandı. Ekiplerimiz 10 Şubat 2023 tarihinde bölgeye intikal ederek 11 Şubat 2023 itibariyle mutfak kurulumunu tamamlandı. Halen söz konusu mutfak aracılığı ile AFAD tarafından stad yanında kurulu bulunan çadırlardaki afetzedeler ile görevli sivil ve askeri personele ve civar mahallelerdeki vatandaşlar olmak üzere yaklaşık 1500 kişiye günlük iki öğün (kahvaltı ve akşam yemeği) sıcak yemek ikramı yapılmaktadır.

Gönüllülerimiz Sahada Hizmet Ediyor

Hizmetlerimizin aksamadan yürütülebilmesi için bize tahsis edilen alanda bir genel koordinatörümüzün yönetiminde toplam 7 personelimiz, gençlik birimimizden 4 gönüllü, Avusturya Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinden 6 gönüllü ve İsviçre Türk Diyanet Vakfından 6 gönüllü görev yapmaktadır. Ekibimiz 3 konteyner, 2 adet 6x4 çadır, 2 adet 10x25 büyük depo çadırı ile hizmet veriyor.

Bölgeye intikal edildikten sonra aşevi hizmetlerinin yanında bölgeye ulaşan insani yardım malzemelerinin indirilmesi, tasnifi ve uygun alanlara taşınması konularında da gönüllülerimiz sivil ve askeri yetkililere destek oluyor. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ hocamız başta olmak birçok yetkili hizmetlerimizi yerinde ziyaret ederek depremzede kardeşlerimizin yaralarının sarılmasına katkı sunuyor.

Ülkemizi ve insanlığı derin bir üzüntüye sevk eden depremde vefat eden vatandaşlarımıza Yüce Mevlâmızdan rahmet, acılı yakınlarına sabırlar, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. 

devamını oku...
image
“HAYALİMDEKİ ŞEHİR” ve "YENİ SESLER" ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“HAYALİMDEKİ ŞEHİR” RESİM YARIŞMASI ve "YENİ SESLER" MUSİKİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Musiki, Geleneksel ve Çağdaş görsel sanat programı uygulayan ve Itrî projesi kapsamında desteklediğimiz okullardan olan Konya Karatay Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Konya genelindeki ortaokul 8. sınıf ve lise 9. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen “Hayalimdeki Şehir Resim Yarışması” ve "Yeni Sesler" Musiki Yarışması sonuçlandı.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler için, 29 Mart 2022 salı günü Konya Karatay Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda ödül töreni düzenlendi. Programa MÜSDAV Kültür ve Sanat Komisyonu üyesi Harun SÖNMEZ ve Genel Koordinatör Mehmet Yolcu katıldı. Programda öğrencilere hitap eden Harun SÖNMEZ Vakfımızın projeleri hakkında bilgi verdi. Medeniyetimizin izlerini maziden atiye taşıyacak gençlerin yaptığı işin çok önemli olduğuna vurgu yapan SÖNMEZ, MÜSDAV olarak nitelikli insan yetiştirme adına yapılan faaliyetleri desteklemekten onur duyduklarını dile getirdi.

Programa katılan, Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erkan YAKIŞIR, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami SAĞDIÇ ve Okul Müdürü Süleyman Eşit, konuşmalarında imam hatip okullarında yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerin önemine değinerek, katkıları için MÜSDAV’a teşekkür ettiler. Kültüre ve sanata değer veren vakfımız tarafından ıtri projesi kapsamında dereceye giren öğrencilere para ödülü verildi. Ödül töreninin ardından yemek ikramı ile program sona erdi.

Bu güzel etkinliği hazırlayan Konya Karatay Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne teşekkür ediyor, dereceye giren öğrencilere başarılar diliyoruz.

devamını oku...
1