Haberler

image
ITRÎ KÜLTÜR SANAT TOPLULUĞU BULGARİSTAN’DAKİ SOYDAŞLARIMIZLA BULUŞTU

T.C. Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşavirliği’nin misafiri olarak Bulgaristan’a giden Itrî Kültür Sanat Topluluğu soydaşlarımızla bir araya geldi. 

Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından, Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti’nin ilk Başmüftüsü olarak seçilen Hocazâde Mehmed Muhyiddin Efendi anısına 2017 yılından beri Müslüman toplumun gelişmesine katkıda bulunan örnek şahsiyetleri takdir etmek amacıyla Hocazâde Ödülleri merasimi düzenlenmektedir. Sofya Millî Kültür Sarayı'nda bu yıl 7. Si düzenlenen etkinlikte Itrî Kültür Sanat Topluluğu, soydaşlarımızla bir araya gelerek katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattılar. 

Vakfımızı temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet BELADA ve Genel Koordinatör Mehmet YOLCU’nun katıldığı törende, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Kara, Sosyal İşler Müşaviri Erdal ATALAY, Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat AHMED ve bölge müftülerinin yanı sıra Çar II. Simeon, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Danışmanı, Bulgaristan Meclis Başkanı yardımcıları, milletvekilleri, yargı mensupları, diplomatik misyon ve akademik camia temsilcileri, Bulgar Ortodoks Kilisesi Genel Sekreteri, Ulusal Dini Topluluklar Konseyi Başkanı hazır bulundular.

Protokol konuşmalarının ardından Itrî Kültür Sanat Topluluğu Şef Erhan ÖZKOL yönetiminde Türk tasavvuf musiki konseri icra etti. Öğrencilerin sahne performansı katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Konu ile ilgili konuşan T.C. Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşaviri Sayın Erdal ATALAY; “Bugün Sofya’da Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti’nin ilk Başmüftüsü Hocazâde Mehmed Muhyiddin Efendi anısına düzenlenen ödül törenine onur konuğu olarak katılan Itri kültür Sanat Topluluğu soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza tarihi anlar yaşattı. Bu topluluğun buraya gelmesine vesile olan MÜSDAV Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde ve millet varlığımız olan ülkelerde önemli programlara imza atan Itri Kültür Sanat Programını çok kıymetli buluyorum. Gençlerimiz bugün de evlad-ı fatihan diyarı ve Balkanların giriş kapısı olan Bulgaristan’da bizlere unutamayacağımız bir gece yaşattılar. Öğrencilerimizi ve onları yetiştiren hocalarını tebrik ediyorum.” dedi. 

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ve Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat AHMED’de öğrencilerimizi tebrik ederek musiki konserinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Musiki konseri sonrası yaptıkları faaliyetlerde iyiliği ön plana çıkaran kişilere iyilik ödülleri takdim edilerek program sona erdi.

06-12 Aralık 2023 tarihleri arasında Bulgaristan’da bulunan Itrî Kültür Sanat Topluluğu ayrıca Rusçuk, Şumnu, Filibe ve Kırcaali’de soydaşlarımızla bir araya geldi. Balkanlardaki millet varlığımıza duygu dolu anlar yaşatan gençler programların tamamlanmasıyla ülkemize döndüler.

Gençlerimizi Bulgaristan’daki dindaşlarımızla ve soydaşlarımızla buluşturan T.C. Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşavirliğimize, mihmandarlık yapan Bulgaristan Başmüftülüğü’ne ve bölge müftülerine teşekkür ederiz.


devamını oku...
image
"DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI İLE KUDÜS VE FİLİSTİN" SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nuh ARSLANTAŞ ile ‘‘Dünü, Bugünü ve Yarını ile Kudüs ve Filistin’’ semineri çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Müsdav Genç Başkanı Halis AKÜZÜM’ün takdimleriyle başlayan programı yurt için ve yurt dışından pek çok katılımcı takip etti. 

Müsdav Genç Başkanı Halis AKÜZÜM, Gazze’de yaşanan zulme karşı asla sessiz kalmayacaklarını ve bu konuda gençler arasında farkındalık oluşturacaklarını ifade etti. Aynı zamanda Filistin ve Kudüs hakkında İstanbul ve Ankara’da yüz yüze seminerler gerçekleştirildiğini söyledi. 

MÜSDAV Yönetim Kurulu adına Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet BELADA, açılış konuşması yaptı. Açılış konuşmasında Prof. Dr. Nuh ARSLANTAŞ Bey’in alanda uzman olduğunu ve bu seminerin de çok verimli olacağı vurgusunu yaptı. 

Takdim ve açılış konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nuh ARSLANTAŞ konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Kudüs’ün tarihi geçmişine ve tarih boyunca bu belde hangi milletlerin yaşadığına dair açıklamalar yapmıştır. Tarih boyunca Kudüs’ü hakimiyet altında tutan milletler ve Kudüs’ün tarihi statüsü hakkında bilgi vermiştir. Son olarak İsrail’in kuruluş sürecinden bugüne kadar takip ettiği saldırgan politikaların uzun vadede sonuçsuz kalacağını ve İsrail’in bölgede uzun vadede kalıcı olmayacağını kutsal kitaplardan verdiği örneklerle açıklamıştır. 

Programı yurt içinden ve yurt dışından takip eden katılımcılara teşekkür ederiz.   


devamını oku...
image
GENÇLİK KÜRSÜSÜ PROGRAMININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Müsdav Genç, "Gençlik Kürsüsü’’ programının ilki ‘‘Gençlerle Başbaşa’’ konusuyla gerçekleştirildi. Programın konuğu Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Musa Kazım ARICAN oldu. Program takdimini Müsdav Genç Başkanı Halis AKÜZÜM yaptı. AKÜZÜM, programın yıl içerisinde devam edeceğini ve birçok ismi ağırlayacaklarını ifade etti. 

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanvekili Dr. Haydar Bekiroğlu açılış konuşmasında gençlere her zaman destek verdiklerini ve gençlerle ilgili pek çok faaliyet yürütüldüğünü vurgulayarak, programın hayırlara vesile olmasını diledi. 

Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN, konuşmalarına başlamadan önce, ASBÜ Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı olarak gençlerle bir arada bulunmaktan keyif aldığını söyledi. İlim meclisleri ve sohbet halkalarının, insanın tefekkür ve varlık dünyasına katkı sağladığını belirtti. Konuşmasında ilim, irfan, hikmet ve hilim kavramlarına vurgu yapan ARICAN, bu kavramların insanın ruhsal gelişiminde önemli bir rol oynadığını vurguladı. Ayrıca, bu değerlere sahip olanların adaletli ve merhametli hükümdarlar olduğunu ve insanın en büyük imtihanının bilgiyi nasıl ve hangi şekilde kullandığı olduğunu ifade etti.  

Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN, konuşmasının sonunda gençlere tavsiyelerde bulunarak, Nureddin TOPÇU, Sezai KARAKOÇ, Mehmet Akif ERSOY ve Teoman DURALI gibi isimlerin eserlerini okumalarını önerdi. Ayrıca, batı medeniyetini anlamak için "İngiliz Yahudi Medeniyeti" kitabı okumaları tavsiyesinde bulunurken gençlerin bu kültür ocaklarında bulunmalarının önemine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı. 

Program sonunda Rektör Musa Kazım ARICAN'a Müsdav Genç tarafından hediye takdimi gerçekleştirildi. Her ay düzenlenecek olan "Gençlik Kürsüsü" programına tüm gönüllülerimizi bekleriz.

devamını oku...
image
ATIB & MÜSDAV İş birliğiyle düzenlenen Viyana Kitap ve Kültür Günleri Büyük İlgi Görüyor

Viyana Kitap ve Kültür Günleri’nde Türkiye’den gelen yazarlar, sanatçılar, oyuncular ve sporcular yer alıyor. Ayrıca yazarlar, oyuncular ve sanatçılar ile söyleşiler, imza günleri, binlerce kitap ile buluşma hizmetlerinin yanı sıra meşhur hafızların verdiği Kur'an ziyafeti programı ile manevi ikramda bulunuluyor.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen etkinliğe, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Türkiye Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, MÜSDAV Başkan Vekili Dr. Haydar Bekiroğlu, YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus ve Avusturya’daki STK’lar katıldı.

ATİB Başkanı Fatih YILMAZ selamlama konuşmalarında, ATİB olarak Avusturyalı Türkleri kitapla buluşturmaktan memnuniyet duyduklarını COVID dolayısıyla geçtiğimiz yıl gerçekleştiremeyen etkinliği, MÜSDAV’ın katkıları ile gerçekleştirmenin huzurunu yaşadıklarını dile getirdi. Katılımcılara ve misafir yazar ve sanatçılara teşekkür etti.

MÜSDAV Başkan Vekili Dr. Haydar Bekiroğlu konuşmalarında, Vakflarının misyonuna değinerek böyle bir organizasyona katkı vermekten ve gençlerle birlikte katılmaktan onur duyduklarını ifade etti. Itrî Programı kapsamındaki gençleri yetiştiren öğretmenlerine böyle bir projenin bu güne gelmesine destek olan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti. ATİB ile iş birliğinin gelişerek devam etmelerinden memnuniyet duyduklarını söylerek etkinliğin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür etti. 

TRT'nin sevilen isimleri de yer alıyor

Beş gün süren programda  TRT ekranlarının sevilen isimleri de yer alıyor. TRT 1’in Gündem Ötesi programı sunucusu yazar Pelin Çift, Seksenler dizisinin Bekçi Bekir’i Hacı Ali Konuk ve TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmi "Pırıl"ın karakterleri de yer alıyor.

Milli sporcular Rıza Kayaalp, Enes Erkan, Sümeyye Boyacı ve Milli Takımı da Avusturyalı Türklerle buluşuyor.

Ayrıca her akşam sevilen sanatçılar Esad Kabaklı, Fatih Koca, Necip Karakaya, Resul Aydemir ve "Itri Kültür & Sanat" ekibi konser veriyor.

ATİB hakkında

Birçok bağımsız cami derneğinin bir araya gelerek kurulan  Avusturya Türk Islam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği ATİB, Avusturya genelinde 62 üye derneği ile hizmet sunmakta olup, ülkedeki en büyük Müslüman Türk Sivil Toplum kuruluşu. Yüz bini aşkın kayıtlı üyesine başta dini, kültürel ve sosyal alanlar, cenaze nakil ve yardımlaşma olmak üzere daha pek çok alanda hizmet sunuyor.

Kaynak: TRT Haber

devamını oku...