Haberler

image
ITRİ KÜLTÜR SANAT KOROSU ESSEN’DE KONSER VERDİ

Vakfımız tarafından, geleneksel-çağdaş ve musiki programı uygulayan imam-hatip okulu öğrencilerine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen Itrî Kültür Sanat Programı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında artarak devam ediyor. 

Program kapsamında öğrencilerin niteliklerinin ve yeterliliklerinin artırılması, millî, manevi, ahlaki, akademik, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlardaki becerilerinin geliştirilmesi amacıyla yurt içinde ve yurt dışında çeşitli programlar icra edilmektedir. Bu çerçevede Almanya’nın Essen Vilayetinde, Essen Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılı Etkinliği'nde Itrî Kültür Sanat Korosu musiki programı icra etti. Program Koordinatörü Emre SAZAK, Şef Hasan ÖZER ve çeşitli okullardan öğrencilerin yer aldığı koro İzleyicilerden tam not aldı. Musiki programında tasavvuf musikisi icra edildi, irfan türküleri ve kahramanlık marşları söylendi. 

Başkonsolos Sayın Taylan Özgür AYDIN: "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Essen Başkonsolosluğumuzun düzenlediği etkinlikte, harika bir performans sergileyerek Almanya'daki Türk gurbetçilerine unutulmaz bir gece yaşatan Itrî Kültür Sanat ekibindeki gençleri tebrik ediyorum." dedi. 

Eğitim Ateşesi Sayın Sabri YOLCU, Itrî Kültür Sanat ekibinin, sahne performanslarıyla sadece Türk müziğini değil, aynı zamanda Türk kültürünü ve değerlerini yansıtarak gurbetçilerimizin köklerini hatırlamalarına vesile olduğunu söyledi.

Almanya Essen Din Hizmetleri Ataşesi Sayın Halil İbrahim KARAMAN da; "Cumhuriyetimizin 100. yılında Essen Başkonsolosluğu'nun ev sahipliği yaptığı etkinlikte Itrî Kültür Sanat ekibi, ülkemizin kültürünü ve sanatını Almanya'da canlı bir şekilde sunarak izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattılar. Emek veren öğretmenlerine ve MÜSDAV yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Orkestra Şefi Sayın Hasan Özer,  muhteşem bir performans sergileyen öğrencilerin, Türk müziğinin Almanya'da ne kadar büyük etkisi olduğunu gösterdiğini vurguladı. 

MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Dr. Haydar BEKİROĞLU: “İslam’ın barış ve esenlik mesajının sanat vasıtasıyla insanlara ulaştırılmasını çok önemli ve çok kıymetli buluyorum. MÜSDAV olarak gençlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu güne kadar yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlikte yer alan gençlerimizi muhteşem sahne performansları için tebrik ediyorum. Projeyi destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, iş birliği yaptığımız Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kıymetli yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Konukseverlikleri, ilgi ve alakaları için Essen Başkonsolosumuz Taylan Özgür Aydın Beyefendiye ve Essen Din Hizmetleri Ataşesi Halil İbrahim KARAMAN hocamıza teşekkür ediyoruz.


devamını oku...
image
TÜRKSOY İLE MÜSDAV ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türk Dünyası’nın kültür ve sanatının araştırılması, yaşatılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması faaliyetlerini birlikte yürütmek amacıyla Vakfımız ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Vakfımız ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) arasında eğitim hizmetleri, gençlik faaliyetleri, kültür, sanat, bilim, teknoloji, turizm, tanıtım, insani yardım, hukuk ve insan hakları, engellilere yönelik faaliyetler ve diğer alanlarda iş birliği sağlanmasına yönelik usul ve esasları belirleyen İş Birliği Protokolü, 24 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen bir törenle imzalandı.

İmza Töreni öncesi TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Haydar Bekiroğlu başkanlığındaki heyet TÜRKSOY Fotoğraf Sergisi’ni gezerek Teşkilatın son dönemde düzenlediği çalışmalar hakkında kısa bilgi aldı.

TÜRKSOY Konferans Salonu’nda düzenlenen İmza Töreni’nde konuşan Raev ve Bekiroğlu, iki kuruluş arasında imzalanan protokolün iş birliğini artıracağına ve Türk halkları arasında entegrasyonun sağlanmasına önemli katkı sunacağını vurguladılar.

Tören, İş Birliği Protokolü’nün TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Haydar Bekiroğlu tarafından imzalanmasının ardından sona erdi.

devamını oku...
image
ITRÎ KÜLTÜR SANAT KOROSU ULUSAL BASINDA GENİŞ YER BULDU

Vakfımızın kültür-sanat alanındaki faaliyetlerin kurumsal çerçevesini oluşturan Itrî Kültür Sanat Programı kapsamında İmam Hatipli gençlerin Mevlid-i Nebî etkinliğindeki performansı, ulusal basında geniş yer buldu.

Vakfımız tarafından, musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulayan imam-hatip okulu öğrencilerine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Itrî Kültür Sanat Programı etkinlikleri devam ediyor.

Itrî Kültür Sanat Korosu, musiki programı uygulayan farklı illerden oniki Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. MÜSDAV tarafından öğrenciler için 22-25 Eylül 2022 tarihlerinde kızılcahamda hazırlık kampı düzenlendi. Kampta ülkemizin önde gelen sanatçıları ile bir araya gelen öğrenciler yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilecek etkinlikler için ortak repertuvar çalışması yaptı.

Bu çerçevede sekiz farklı ilden toplam 77 Anadolu imam-hatip lisesi öğrencisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle Kuzey Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tertip edilen 2022 Yılı Mevlid-i Nebi Açılış Programında musiki konseri icra ettiler. Konser sonrası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş günün anlam ve önemi ile ilgili hitapta bulundular. Daha sonra öğrencilerimiz, Ayasofya Kebir Camii Şerifi Baş İmam-Hatibi Prof. Dr. Mehmet Emin AY ile sahne aldılar. Diyanet TV tarafından canlı yayınlanan programı ekranları başından milyonlarca kişi ve salonda beşbin kişi ilgiyle izledi ve öğrencilerin sahne performansı seyircilerden tam not aldı.

Anadolu Ajansı’na konuyla ilgili bilgiler veren MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özdemir, Itrî Projesiyle imam hatipli öğrencilerin kültür ve sanat alanında önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtirken, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Sayın Haydar Bekiroğlu ise Itrî Kültür Sanat Programının İslam’ın kültürel ve sanatsal yönünün aktarılmasına vesile olduğunu ifade etti.

Bu güzel projenin hayata geçmesinde destek olan kurum ve kuruluşlara teveccühleri için tüm halkımıza, teşekkür ederiz.

Haber Linkleri:

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/turkiyenin-dort-bir-yanindan-gencler-gelecegin-itrileri-olma-yolunda/2705250

https://dogm.meb.gov.tr/www/cumhurbaskanimizin-katilimiyla-gerceklestirilen-mevlid-i-nebi-programinda-anadolu-imam-hatip-liseleri-musiki-projesi-ogrencilerimiz-dini-musiki-konseri-icra-ettiler/icerik/1684

https://www.sonhaberler.com/itri-kultur-sanat-programi-basladi-haber-881785

https://www.haberturk.com/ankara-haberleri/29091466-turkiyenin-dort-bir-yanindan-gencler-gelecegin-itrileri-olma-yolunda

devamını oku...