ÇELEBİLER BÜYÜK ÇAMLICA CAMİİNDE BULUŞTU

25/12/2021

Vakfımızın eğitim projelerinden biri olan Çelebi Programı kapsamında büyük buluşma İstanbul Çamlıca Camii konferans salonunda gerçekleşti. İmam hatip liseleri yabancı dil destek projesi olarak 2 yıldan beri “Sınırları Aşan Program” sloganıyla yürüttüğümüz Çelebi Programına ülkemizin farklı illerinden öğrenciler, liderleriyle birlikte gelerek İstanbul Çamlıca Camii konferans salonunda buluştular.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve eşi Seher ERBAŞ’ın yanı sıra, seçkin misafirler ve öğretmenler, öğrenci velileri ve idareciler de katıldı.

Program, mentörlerimizden Abdurrahman DEMİRKOPARAN’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY açış konuşmasında hitaplarını gerçekleştirdi. ATALAY Konuşmasında; “Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı olarak, Cenâb-ı Allah’a şükrediyoruz. Ülkemizin ve insanlığın kıymetleri olan şu gençlerimize kapılar açma imkanı sunduğu için hamd ediyoruz. İleride ülkemize ve insanlığa sunacağınız hizmetler sayesinde yeryüzünde İslam’ın değerleri daha güzel bilinecek ve öğrenilecektir diye inanıyoruz.” Dedi.

MÜSDAV yönetim kurulunda görev alan tüm üyelerin imam-hatip mezunu olduğunu vurgulayan ATALAY, “yönetim kurulu olarak, imam-hatip nesli için neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde, özellikle yabancı dilde hazırlık sınıfı eğitimi veren sizlerin okullarını desteklemenin bir sorumluluk, bir vazife ve bir emanet olduğuna inandık. Çünkü bugün, İslam’ın insanlığa barış ve huzur getiren evrensel mesajını insanlığa sunma konusunda en önemli eksiklerimizden biri dil konusundadır. Dünyanın dört bir yanında artık ülkemizden ve bizlerden, sizlerden umudu olan insanlara ulaşmamız gerekiyor. Bunun için de hem dil bilmek hem de dinimizi bilmek durumundayız.” Şeklinde konuşmasına devam etti.

Gençlere hitaben Erdal ATALAY, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Projemiz kapsamında toplantılar yaptınız, seminerler gerçekleştirdiniz, etkinlikleriniz oldu, liderlerle birlikte kitap ve film tahlilleri yaptınız. Bunları çelebi yürütme kurulundaki arkadaşlarımız bizlere ilettikçe bizler de sevindik, dua ettik. Bugün de İstanbul’dan, İzmir’den ve Van’dan bu salona, davetimizi kırmayıp geldiniz. Ama bir konuda mutluluğumuz biraz eksik kaldı. Sizleri maalesef salgından dolayı geçen yıl yurt dışına götüremedik. Bu sene, Allah izin verirse, yaz döneminde hep beraber, yurt dışı etkinliğimizi de gerçekleştireceğiz.”

Büyük Çelebi Buluşmasında proje koordinatörleri, Erkam Salih BÜYÜKDİNÇ ve Ayşe Betül AKA, Çelebi programının tanıtımını yaptılar. Ardından, proje kapsamındaki 11 okuldan birer öğrenci, eğitimini gördükleri dilde sunumlar gerçekleştirdiler.

Programın onur konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı ve MÜSDAV mütevelli heyeti üyesi Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ öğrencilere hitap etti. ERBAŞ konuşmalarında, İmam Hatip neslinin bir ferdi olarak gençlerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra hitaplarına şöyle devam etti:

“Çağımızda, dünyamız çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Bir yanda sosyal problemler, bunalımlar ve umutsuzluk; diğer yanda yapay gündemler ve temelsiz fikirler insanlığı kuşatmaktadır. Böyle bir ortamda sizlerin varlığı ve gayreti en büyük imkandır. Sizler, ne kadar donanımlı ve bilgili olursanız, o kadar güçlü olacaksınız.

İslam medeniyeti bir bilgi ve ilim medeniyetidir. Bilgiye sahip olanlar dünyayı yönetir. Bilgi en büyük güçtür. İyilik için kullanılırsa insanlığa hizmete, hukuk ve ahlak tanımayan insanların elinde ise insanlık için felakete dönüşür. Geçmişe şöyle dönüp baktığımızda İslam’ın insanlığa huzur ve esenlik veren mesajının dünyanın dört bir yanına ulaşmasında ideallerini kuşanmış fedakâr önderleri görürüz. Bu inanç ve azimle Müslüman âlimler, 7. Yüzyıldan Rönesans’a kadar 7 asır boyunca ilmin bütün alanlarında insanlığın inkişafına öncülük etmişlerdir. Şimdi sizler bu kutlu yolun yolcularısınız. Şimdi sizler yeniden İslam’ın aydınlığında insanlığın aydınlık geleceğine rehberlik edeceksiniz. Çin’den, Japonya’dan, Rusya’dan, Latin Amerika ülkelerinden, Almanya’dan, Fransa’dan ve diğer ülkelerden ülkemizi ziyaret eden misafirler sizler sayesinde İslam’ın evrensel barış ve esenlik mesajlarıyla tanışacak.

Çelebi programında sizler sadece bir yabancı dil öğrenmiyorsunuz. Medeniyetimizi, tarihimizi, ümmet coğrafyamızı da tanıyorsunuz. Buna dönük okumalar yapıyorsunuz, analizlerde bulunuyorsunuz. Aynı şekilde diğer meselelerle ilgili olarak münazaralarla fikir alışverişleriyle zihinlerinizi ve kalplerinizi kuvvetlendiriyorsunuz.

Gencin süsü güzel ahlakıdır. En küçük davranışlarınızda bile, edep, nezaket ve zarafet olsun. Bütün imkânlarınızla bildiğiniz ve yaşadığınız güzelliklerin hayata taşınması, gayretiniz olsun. Tercihinizi devamlı surette iyilikten yana kullanın. İyiliklerin çoğalması ve kötülüklerin azalması amacınız olsun.” Diyerek programın hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çelebi Büyük Buluşma Programına, İlim Yayma Vakfı Başkanı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal ERDOĞAN, ÖNDER Başkanı Abdullah CEYLAN, ÖNDER Gençlik Başkanı Resul ÇİFTÇİ, MÜSDAV Başkanvekili Haydar BEKİROĞLU, Başkanlığımız Dini Yayınlar Genel Müdürü ve MÜSDAV Eğitim Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Fatih KURT, Rehberlik ve Teftiş Başkanı ve MÜSDAV Denetim Kurulu Başkanı Fatih Mehmet KARACA, İnsan Kaynakları Genel Müdürü ve MÜSDAV Mütevelli Heyeti Üyesi Akif PUSMAZ, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ ve MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU ile MÜSDAV İştirak Müdürleri Merve KORKMAZ ATAĞ ve Ümit CABBAR da katıldı.

Öğrencilerin büyük coşkusunun ve heyecanının salona yansıdığı program, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin akabinde Büyük Çelebi Buluşmasının ilk toplantısı tamamlanmış oldu.

Çelebi Büyük Buluşma kapsamında boğaz turu, Ayasofya gezisi v.b. etkinliklerle öğrencilerimiz yoluna devam ediyor.