DİYANET İŞLERİ BAŞKANIMIZ ÇELEBİLERLE BULUŞUYOR

24.12.2021


Vakfımızın, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Önder İmam Hatipliler Derneği iş birliğiyle yürüttüğü “Sınırları Aşan Program” mottosuyla hayat bulan Çelebi Programı 2. dönemine girdi. 25 Aralık Cumartesi günü Büyük Çamlıca Camii’nde Sayın Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Çelebi öğrencileri ile buluşuyor.

Birinci ve ikinci dönem öğrencilerinin tamamının katılacağı Çelebi Buluşmasında ilk dönem faaliyetleri de değerlendirilecek. Yeni dönemin bu ilk buluşma programına Van, İzmir ve İstanbul ilindeki 11 okuldan 490 öğrenci katılım sağlıyor.

Çelebi Programı 2 Yaşında

2020-2021 eğitim öğretim yılında başlayan program 2 yaşına girdi. Proje Anadolu imam-hatip liselerinde okuyan öğrencilerin yabancı dil eğitimlerini teşvik amacıyla hayata geçirilen Çelebi Programı, Müslüman toplulukların yaşadığı coğrafyalardaki dilleri bilen nitelikli insan kaynağı oluşturmayı amaçlıyor. İlk senesinde öğrencilerin büyük bir ilgiyle katılım gösterdiği program, özgün içeriği ve hareketli programlarıyla gençliğin beklentileriyle yabancı dil öğrenme ihtiyacını dinamik bir şekilde karşılayacak şekilde geliştirilmeye devam ediyor.

Çelebi Programı, Anadolu İmam Hatip Liseleri´nde Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça hazırlık eğitimi alan öğrencilere yönelik 4 senelik bir eğitim programıdır. Program kapsamında öğrenciler okulda gördükleri dil öğreniminin yanında grup liderleri ve arkadaşlarıyla birlikte çeşitli sosyal, kültürel ve düşünsel aktivitelere katılıyor.

Okul Ve Öğrenci Sayısı Katlanarak Artıyor

2020 yılında 3 farklı ildeki 9 okulda 251 öğrenci ile faaliyetlerine başlayan Çelebi Programı, 2021-2022 döneminde okul sayısı 11’e yükselirken öğrenci sayısı da 490’a çıktı.

Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça dillerinde hazırlık eğitimi veren proje Anadolu imam hatip liselerini tercih edip kayıt yaptıran her bir öğrenciye vakfımız tarafından 9 ay boyunca eğitim bursu veriliyor. Program boyunca mentörler eşliğinde gerçekleştirilecek kişisel gelişim ve eğitim etkinliklerine katılan öğrenciler, yıl sonunda eğitim gördükleri dillerin konuşulduğu ülkelere seyahat etme imkânı bulacaklardır. Bu sayede hem gezecek hem öğrenecek olan öğrenciler aldıkları dil eğitimini de pekiştirme fırsatı bulacaklar.

İlk Dönem Dolu Dolu Geçti

Program kapsamında 2020-2021 eğitim öğretim yılında çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Alanında uzman konuklar ile buluşmalar, kitap tahlilleri, film tahlilleri, sosyal etkinlikler, tematik buluşmalar, yarışmalar, yazar buluşmaları, online geziler gibi çalışmalar yapıldı. Çelebi Programı kapsamındaki öğrenciler, 15 kişilik gruplar halinde mentörler eşliğinde bir araya geldi. Sene boyunca ayda iki defa geçekleştirilen programlarda medeniyet, dil, tarih, coğrafya, kültür ve dil hakkında fikir sahibi olma, analitik düşünme yeteneği, kendini ifade edebilme, bilgi hazinelerini geliştirme gibi çeşitli kazanımlar elde etti.

Gençliğe Değer Veren Program

Gençliğe değer katan Sınırları aşan programımıza Büyük Çamlıca Camisinin gölgesinde yeni bir ruh ve heyecan katacağına inandığımız “Çelebi Buluşması” nın hayırla sonuçlanmasını temenni ederken aramıza yeni katılan her bir öğrenciye hoş geldiniz diyoruz.

Çelebi programının hayata geçirilmesinde bizlere güç verip öncülük eden Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ hocamıza, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne, saha çalışmalarıyla öğrencilerde imam-hatip şuuru oluşmasını sağlayan ÖNDER İmam Hatipliler Deneği’ne, yurt dışı etkinlikler için fırsat oluşturan Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Yurt Dışı Din Hizmetleri Müşavir/Ataşeliklerine ve Çelebi Yürütme Kurulu üyeleri ile Çelebi mentörlerine teşekkür ederiz.