MÜSDAV HEYETİ ULUS İLK MECLİS İMAM HATİP LİSESİNİ ZİYARET ETTİ

17.09.2021

İmam-Hatip Liseleri ülkemizin milli ve manevi kalkınmasının yanı sıra İslam'ın insanlığa hayat veren barış ve esenlik yüklü mesajlarının evrensel boyutta yayılmasına katkı sunduğu ve diğer İslam ülkelerine de rol model olan okullardır. Zamanla gelişen şartlara ve İhtiyaçlara göre müfredatı çeşitlendirilen imam-hatip liselerinde geleneksel ve çağdaş görsel sanat dallarında eğitim almak isteyen öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığınca ülkemizde farklı illerde Anadolu İmam Hatip Liseleri açılmıştır. Geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulanan bu okullara ve öğrencilerine MÜSDAV katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Bu kapsamda MÜSDAV Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU, Kültür, Sanat ve Yayın Komisyonu Başkanı Ahmet BELADA, Komisyon Üyelerimiz Harun SÖNMEZ ve Yunus YÜKSEL, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul, İl Kültür Müdürü Ali AYVAZOĞLU, DİTİB Başkanı Kazım TÜRKMEN, MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Proje Okullar Koordinatörü Ahmet TURAN, AKİSAD Başkanı Hattat Bekir Er’in katılımıyla, Musiki/ Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Projesi uygulayan okullardan, Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne ziyaret gerçekleştirildi.

Kültür ve medeniyetimizin yansımaları olan sanatlar desteklenmelidir.
MÜSDAV Başkan Vekili, Haydar BEKİROĞLU okul idarecilerine ilgi ve alakaları için teşekkür ederek, “Gençlerin çözüm üreten bireyler olarak yetişmesini amaçlayan ve buna yönelik faaliyetler yürüten resmî ve sivil müesseselerin, bu faaliyetlerini ileri seviyelere götürmesi için çaba göstermesi gerekmektedir. MÜSDAV, uluslararası alanda sunduğu hizmetlerin niteliğini ve verimliliğini artırmak üzere gençliğin yetişmesine yönelik bir dizi proje ve program geliştirmek suretiyle ülkemizin kamu kurumları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği yapmaktadır. Bu bağlamda vakfımız Milli Eğitimi Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokolle ortak çalışmalar yürütmektedir.
Bu protokol kapsamında kültür ve medeniyetimizin yansımaları olan, ebru, minyatür, tezhip ve hüsn-ü hât, çizgi, animasyon vb. görsel sanatları yaşatma ve gelecek nesillere aktarma konusunda önemli çalışmalar yapılan, Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Programı uygulayan Proje İmam Hatip Liselerine destek olmak amacıyla ortak çalışmalar yapılabilir. Bu konuda MÜSDAV olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Ziyaret, MÜSDAV kültür sanat çalışmalarına önemli katkı sağlayacaktır.
Kültür, Sanat ve Yayın Komisyonu Başkanımız Ahmet BELADA özellikle bu okullarda verilen eğitim dalları ile ilgili bilgi sahibi olduklarını ve bu okullarda verilen sanat eğitimlerinden ziyadesiyle mutlu olduğunu belirtti ve komisyon olarak yapılabilecek faaliyetler konusunda notlarını aldıklarını belirtti. BELADA, bu ziyaretin aynı zamanda MÜSDAV kültür sanat çalışmalarına da önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

Sanatsal çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu
Heyet, ziyaret vesilesi ile Hüsn-i Hat bölümü öğrencilerinin çalışmalarını yakından inceleme imkânı buldu. Okulun musiki bölümü öğrencileri de heyete de güzel bir dinleti gerçekleştirdi. Ziyaret dolayısıyla Daire Başkanı İhsan ERKUL ve Okul Müdürü Nadi ÇAKIR memnuniyetlerini dile getirdiler. Ziyaret sırasında, ikili ilişkiler ele alınarak, sanatsal çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyaret sonunda Hattat Bekir Er, el yazması hat eserlerinden Kazım TÜRKMEN ve Haydar BEKİROĞLU’na takdim etti. Ziyaret hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.