Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çelebi Programı Dönem Sonu Online Kampı'nda öğrencilerle bir araya geldi.

17.09.2021

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çelebi Programı Dönem Sonu Online Kampı'nda öğrencilerle bir araya geldi. MÜSDAV, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Önder İmam Hatipliler Derneği işbirliğinde sürdürülen programın ilk dönemi tamamlandı. MÜSDAV Genel Başkanı Erdal Atalay, Önder Genel Başkanı Kamber Çal ve programa katılım gösteren 270 gencin yanı sıra Çelebi Programı Koordinatörleri, liderleri çevrim içi programda hazır bulundu. Selamlama konuşmasını gerçekleştiren Müsdav Genel Başkanı Erdal Atalay, Çelebi Programı´nın mevcut verilerini paylaştığı konuşmasında liderleri ve mentör öğrencileri tebrik edip Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş´ı takdim etti.
Çelebi Programını faaliyete geçiren MÜSDAV’a ve katkı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne teşekkür eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, “Genç kardeşlerim, çağımızda maruz kaldığımız türlü problemler, suni gündemler, zihinleri ve kalpleri işgal etmeye yeltenen temelsiz fikirler karşısında sizler, ne kadar donanımlı, bilgili ve kültürlü olursanız, o kadar değerli ve güçlü olacaksınız inşallah.” ifadelerini kullandı.
İslam’a ve millete hizmet etmeyi ibadet bilinciyle gerçekleştirmenin ve bunun karşılığını da sadece Allah’tan beklemenin son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Bu matematik, fizik, coğrafya, lisan olsa da yine ibadettir. Niyetiniz Allah rızası ve millete hizmet ise ders çalışırken ibadet sevabı kazanmaktasınız. Bu inanç ve kararlılıkla aynı gaye uğrunda çalışan ve yapılan çalışmaları geleceğe taşıyacak olan sizlersiniz.” değerlendirmesinde bulundu.
KITALARI AŞMIŞ HAKİKATİN ADI: İSLAM
İslam inancının, insanların dilleri, renkleri, coğrafyaları açısından farklı olmasını bir zenginlik olarak gördüğünü ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş , şöyle devam etti:
“Bizler kabileleri, ülkeleri ve kıtaları aşmış bir dine mensup olmanın sorumluluğu ile yaşıyoruz. Tarihimiz ve dinimizden bize ilelebet miras kalan bu emanet, bizlere çeşitli sorumluluklar ve görevler yüklemektedir. Yeryüzünde yaşanan her bir güzellik içimizi ısıttığı, gönüllerimizi ferahlattığı gibi yaşanan her bir zulüm, felaket ise kabile, millet, ırk ayrımı yapmaksızın yüreklerimizi burkmaktadır. Bu inanış ve sorumluluk bilinciyle, çağlar boyunca İslam’ın sancaktarları, kıtalar aşmış, milletler dolaşmış ve insanlara hakkını teslim etmek, hakkı tebliğ etmek için çaba sarf etmiştir.”
İslam medeniyetinin bilgi, bilim, ilim, irfan medeniyeti olduğunu söyleyen Başkan Erbaş, okumayı, anlamayı, aklı kullanmayı, bilgiye sahip olmayı emreden ve tavsiye eden birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerifin olduğunu hatırlattı.
Bilginin büyük bir güç olduğunu ve iyiliğe kullanılırsa insanlığa hizmete, hukuk ve ahlak tanımayan insanların elinde ise insanlık için felakete dönüşeceğini dile getiren Başkan Erbaş, “Geçmişe şöyle dönüp baktığımızda İslam’ın insanlığa huzur ve esenlik veren mesajının dünyanın dört bir yanına ulaşmasında ideallerini kuşanmış fedakâr önderleri görürüz. Bu inanç ve azimle Müslüman âlimler, 7. yüzyıldan Rönesans’a kadar yedi asır boyunca ilmin bütün alanlarında insanlığın inkişafına öncülük etmişlerdir. Şimdi bu görev sizlerin omuzlarında ve sizlere bu görevin emanet olduğunu hatırlatmak istiyorum.” diye konuştu.
Günümüzde ülkeler arasında engellerin kalktığını, toplumların kültürlerini birbirine aktarmasının çok daha kolay hale geldiğine işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, değişik sebeplerle milyonlarca insanın hareket halinde olduğunu ve ülkemize de farklı nedenlerle farklı dilleri konuşan, farklı kültürlere sahip milyonlarca insanın geldiğini hatırlatarak, “Çin’den, Japonya’dan, Rusya’dan, Latin Amerika ülkelerinden, Almanya’dan, Fransa’dan ve diğer ülkelerden ülkemizi ziyaret eden misafirlere İslam’ın evrensel barış ve esenlik mesajını kimler anlatacak? Elbette sizler anlatacaksınız.” şeklinde konuştu.
Programın ilk yılında 9 Anadolu İmam Hatip Lisesinden 270 öğrencinin 7 farklı dil sınıfında bir dönemi tamamladığını söyleyen, bilişim ve teknoloji alanında öne çıkan öğrencilerin oluşturduğu Tekno Çelebi ekibini de yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:
“İnşallah bu kardeşlerimizin ortaya çıkaracağı yazılımların ve dijital uygulamaların başarılı olacağına ve yeni imkanların oluşacağına inanıyorum. Bu eğitim serüveninin nihai amacı doğrultusunda, imam hatip şuuruyla kardeşlik ve samimiyet bağlarını güçlendirmeyi; sosyal kültürel ve akademik olarak kendini geliştiren ahlak ve maneviyat sahibi gençlerin yetişmesini ve İslam hakikatinin nesillere ve çağlara aktarılması bilinciyle devam etmesini umut ediyorum.”
“İDEALİNİZ TOPLUMA VE İNSANLIĞA HİZMET OLMALI”
İnsanın değerinin, peşinden gittiği şeyle ölçüldüğünü ve insanın ideali kadar olduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, “İdealiniz sadece kendinizle ilgili olmasın. Milletinize ve insanlığa hizmet etmeyi de idealinize dahil ediniz. Hangi mesleğe sahip olmayı hedeflerseniz hedefleyin, o mesleği aynı zamanda topluma ve insanlığa hizmet için yapma gayeniz de mutlaka olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.
Çelebi demenin, eğitimini tamamlamış, nezaket zarafet sahibi, aklı selim, kalbi selim ve zevki selim bir şahsiyet demek olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:
“Sorumluluklarınız sadece yabancı dil öğrenmek ve küresel düzeyde çalışmalar yapmaktan ibaret değildir. Asıl olan bu çalışmaların bir şuur, bilinç ve metoda tabi olmasıdır. Çelebi olmak demek, yabancı dil öğrenmenin yanında en az bir sanat en az bir spor en az bir musiki dalında da kendini yetiştirmek demektir. ‘Oku’ medeniyetinin temsilcisi olmak demektir. Nezaket, zarafet sahibi olmak demektir.”
ÖĞRENCİLERİ BAŞKANLIĞA DAVET ETTİ
Öğrencileri Diyanet İşleri Başkanlığı’na davet eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, “Böylesine geleceğe ışık tutan, sorumluluğu ağır, idealleri ön plana çıkaran bir çalışmada bu sorumluluğa sahip bir gençlikle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” şeklinde konuştu.
Program sayın başkanın öğrenciler ile gerçekleştirdiği soru cevap etkinliğinin ardından sona erdi.