YURTDIŞI TÜRKLER AKRABA TOPLULUKLAR (YTB) BAŞKANI ABDULLAH EREN VAKFIMIZIN EĞİTİM ETKİNLİĞİNDE GENÇLERLE BULUŞTU

17.09.2021

YURTDIŞI TÜRKLER AKRABA TOPLULUKLAR (YTB) BAŞKANI ABDULLAH EREN VAKFIMIZIN EĞİTİM ETKİNLİĞİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV), MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından organize edilen Anadolu İmam Hatip Liseleri Yabancı Dil Destek Projesi, Çelebi Eğitim ve Kişisel Gelişim Programı kapsamında çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Yabancı dil merkezli program kapsamında kitap okuma etkinlikleri, film günleri ve çok sayıda çevrim içi etkinlik gerçekleştirilecek. "Bi'dünya buluşma” adıyla geçtiğimiz gün gerçekleşen etkinlikte Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah EREN, Çelebi Programı öğrencileriyle buluştu. Buluşma, proje kapsamındaki dokuz Anadolu İmam-Hatip Lisesinin öğrencileri, üniversiteli grup liderleri ile proje yürütücüleri olan MÜSDAV ve ÖNDER temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Çevrim içi platformda bir saat süren etkinlikte Sn. EREN, gençlere dünyayı kuşatacak bir ufkun öneminden ve dil-kültür ilişkisini anlattı. Ayrıca gençliğin yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi temsili için yabancı dil öğrenmelerinin önemini de vurguladı.
Öğrencileri selamlayarak sözlerine başlayan Sn. EREN, öncelikle projenin isminin kıymetli olduğunu ve yerinde bir isim kullanıldığını şu sözleriyle dile getirdi:
"Çelebi'lik bir vazifedir ama kolay bir vazife değil. Görgülü, bilgili, olgun, zarif, ince ve nazik olmak, tüm işlerde letafet, nezaket ve nezahet sahibi olmak,aynı zamanda belli bir donanıma sahip olmak gerekir Çelebi olmak için."
Söyleşiye kendisini tanıtarak ve başkanı olduğu YTB’ nin faaliyet alanlarını anlatarak devam eden Abdullah EREN, ülkemizin geleceğinin gençlerin sayesinde daha iyi olacağını ve gençlere büyük ümitler bağladıklarını belirtti. Öğrencilerin şu an devam ettikleri İmam-Hatip Liselerini tercih etmelerinde doğru karar verdiklerini ve bunun farkında olmalarının değerli olduğunu iletti. Bu okullardan mezun olup iyi üniversitelerde öğrenim gördükten sonra: “Diş İşleri Bakanlığı'nda, YTB'de, TİKA'da sizler çalışacaksınız. Sizlerin içerisinden büyükelçiler, başkonsoloslar görmek istiyoruz." diyerek öğrencilerin ufkunu açacak hedefler ortaya koydu.
Ayrıca böyle kıymetli bir projenin oluşturulmasının önemli bir hizmet olduğunu söyleyen Sn. EREN, proje paydaşlarına ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
Samimi ve keyifli geçen söyleşinin son 20 dakikasında öğrencilerin Müslüman coğrafyalar ve dil hakkındaki sorularını cevaplayan Sn. EREN, gençlerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek ve güzel dileklerini sunarak sözlerini tamamladı.