MİLLETİMİZİN ACISINI PAYLAŞIYORUZ

06.02.2023

Dünyanın her yerinde iyiliğin, hayır ve hasenatın öncüsü olan milletimiz, şimdi hüzün ve yas içinde.

 

Ülkemiz 6 Şubat 2023 Pazartesi gününün sabahına elim haberle başladı. Gece yarısında, kışın soğuğunda, birden fazla bölgede deprem meydana gelmiş ve binlerce insanı etkilemişti. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki deprem, saat 04.17’den itibaren bir elem, hüzün ve endişenin yanı sıra, dua, yardımlaşma, destek ve mücadele süreci başladı.

Öğlen vakitlerinde bu defa ikinci bir deprem yine aynı bölgeyi sarstı. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken gerçekleşen bu deprem, yıkımı derinleştirdi. Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adıyaman ve Hatay başta olmak üzere pek çok ilde ciddi hasarlar meydana geldi. Can kayıpları ve yaralılar gittikçe arttı.

Milli Yas, Hüzün, Dua ve Yardımlaşma

Binlerce vatandaşımızı etkileyen bu yıkım ve felaket sebebiyle, Cumhurbaşkanlığı tarafından bir hafta süreyle milli yas ilan edildi. Camilerde dualar edildi. Salalar, hatimler okundu. Herkes “ne yapabilirim” sorusunu sordu ve dört bir yanda yardım seferberliği başladı.

Deprem etkilerinin devam ettiği bölgelerde yaşanılanları haber aldıktan hemen sonra ivedilikle yardım bölgelerine ulaştırılmak üzere vakfımız da çadır, battaniye, uyku tulumu ve diğer acil ihtiyaç maddelerini sevk etmek üzere planlamalara başladı. Vakfımızın iştirakleri arasında yer alan Vakıftur ve Vakıf Global şirketleri de imkanlar ölçüsünde destek sağlama kararı aldı. Aynı zamanda deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın kan ihtiyacına yönelik gün içerisinde Türk Kızılay’ı tarafından yapılan kan bağışı destek talebine de katkı sunuldu.

Gün, milletçe birlik, dayanışma, paylaşma günüdür.

Vakıf Başkan Vekili Dr. Haydar BEKİROĞLU, “MÜSDAV olarak tüm çalışma arkadaşlarımızla ve gönüllülerimizle birlikte, depremin acısını hafifletmek adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnsani yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu kurumları ile koordineli olarak saha görevlendirmeleri de yaptık. Böyle büyük bir imtihan karşısında herkesi elinden geldiği kadarıyla gayrete ve yardımlaşmaya davet ediyoruz. Milletçe, bu tür kırılma ve sıkıntı anlarında birbirimize daha fazla kenetlenmeli, bir yandan acil yardıma ve arama kurtarmaya odaklanırken, diğer yandan hüznümüzü ve acımızı paylaşarak, dualarla, sabırla ve niyazla, ölenlerin ruhlarını şad etmeli ve hasta olanlara da moral vermeliyiz.” dedi.