Çelebi Programı Öğrencileri Japonya’da…

24.01.2023

MÜSDAV’in, 2020 yılında başlattığı Çelebi Programı kapsamındaki Japonca dil eğitimi alan 59 öğrenci Japonya Eğitim Kampı için Tokyo’ya gitti. Japonca öğrenen İmam Hatip Lisesi öğrencileri karne heyecanını da Tokyo'da yaşadı.


Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı'nın (MÜSDAV), Diyanet İşleri Başkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği iş birliği ile yürüttüğü Çelebi Programı kapsamında düzenlenen 3 haftalık Japonca dil eğitimi için Tokyo'da bulunan Üsküdar İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönem karne heyecanını Japonya’da yaşadı. Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'ne konuk olan öğrenciler, karnelerini ülkelerinden 8 bin 500 kilometre uzakta aldı. Öğrencilere karnelerini Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen takdim ederken, öğrencileri Diyanet İşleri Başkanlığı Tokyo Sosyal İşler Müşaviri Muhammed Raşid Alas, MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet Yolcu, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Özcan Gökçebay, Diyanet İşleri Başkanlığı Vaizi Dr. Yusuf Ay ve Üsküdar İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mücahit Kıbrıs da yalnız bırakmadı.


2020 yılında hayata geçirilen Çelebi Programına Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Rusça dillerinde eğitim veren imam hatip okullarındaki 753 öğrenci katılıyor. Program, Vakfımızla Millî Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliği ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği desteği ile 5 farklı ilde 14 okulu kapsıyor. Program dahilindeki dil programı uygulayan İmam Hatip Liselerini tercih edip kayıt yaptıran öğrencilere MÜSDAV tarafından 9 ay süre ile eğitim bursu veriliyor. Ayrıca Çelebi Programı, çeşitli etkinliklerin yanında yurt içi ve yurt dışı kampları ile de destekleniyor


MÜSDAV tarafından inşa ettirilen Tokyo Camii Diyanet Türk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen eğitim kampı, 59 öğrenci, öğretmen ve mentörlerin katılımıyla 15 Ocak 2023 – 04 Şubat 2023 tarihleri arasında icra edilecek.