ITRÎ KÜLTÜR SANAT KOROSU ULUSAL BASINDA GENİŞ YER BULDU

10.10.2022

Vakfımızın kültür-sanat alanındaki faaliyetlerin kurumsal çerçevesini oluşturan Itrî Kültür Sanat Programı kapsamında İmam Hatipli gençlerin Mevlid-i Nebî etkinliğindeki performansı, ulusal basında geniş yer buldu.

Vakfımız tarafından, musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulayan imam-hatip okulu öğrencilerine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Itrî Kültür Sanat Programı etkinlikleri devam ediyor.

Itrî Kültür Sanat Korosu, musiki programı uygulayan farklı illerden oniki Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. MÜSDAV tarafından öğrenciler için 22-25 Eylül 2022 tarihlerinde kızılcahamda hazırlık kampı düzenlendi. Kampta ülkemizin önde gelen sanatçıları ile bir araya gelen öğrenciler yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilecek etkinlikler için ortak repertuvar çalışması yaptı.

Bu çerçevede sekiz farklı ilden toplam 77 Anadolu imam-hatip lisesi öğrencisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle Kuzey Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tertip edilen 2022 Yılı Mevlid-i Nebi Açılış Programında musiki konseri icra ettiler. Konser sonrası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş günün anlam ve önemi ile ilgili hitapta bulundular. Daha sonra öğrencilerimiz, Ayasofya Kebir Camii Şerifi Baş İmam-Hatibi Prof. Dr. Mehmet Emin AY ile sahne aldılar. Diyanet TV tarafından canlı yayınlanan programı ekranları başından milyonlarca kişi ve salonda beşbin kişi ilgiyle izledi ve öğrencilerin sahne performansı seyircilerden tam not aldı.

Anadolu Ajansı’na konuyla ilgili bilgiler veren MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özdemir, Itrî Projesiyle imam hatipli öğrencilerin kültür ve sanat alanında önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtirken, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Sayın Haydar Bekiroğlu ise Itrî Kültür Sanat Programının İslam’ın kültürel ve sanatsal yönünün aktarılmasına vesile olduğunu ifade etti.

Bu güzel projenin hayata geçmesinde destek olan kurum ve kuruluşlara teveccühleri için tüm halkımıza, teşekkür ederiz.

Haber Linkleri:

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/turkiyenin-dort-bir-yanindan-gencler-gelecegin-itrileri-olma-yolunda/2705250

https://dogm.meb.gov.tr/www/cumhurbaskanimizin-katilimiyla-gerceklestirilen-mevlid-i-nebi-programinda-anadolu-imam-hatip-liseleri-musiki-projesi-ogrencilerimiz-dini-musiki-konseri-icra-ettiler/icerik/1684

https://www.sonhaberler.com/itri-kultur-sanat-programi-basladi-haber-881785

https://www.haberturk.com/ankara-haberleri/29091466-turkiyenin-dort-bir-yanindan-gencler-gelecegin-itrileri-olma-yolunda