ITRİ KÜLTÜR SANAT PROGRAMI ÖĞRENCİLERİ KIZILCAHAMAM KAMPINDA BULUŞTU

22.09.2022

Vakfımızın, musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulayan Anadolu imam-hatip liselerine yönelik olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği içerisinde hazırlamış ve hayata geçirmiş olduğu Itrî Kültür Sanat Programı kapsamında Kızılcahamam’da musiki kampı düzenlendi.
Kamp programında MÜSDAV Başkan vekili, Dr. Haydar BEKİROĞLU, yönetim kurulu üyeleri Remzi BİRCAN, Ahmet BELADA, MÜSDAV ve iştiraklerin yetkilileri, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Daire Başkanı İhsan ERKUL, Sanatçılar, ülkemizin sekiz ilinden 77 öğrenci, musiki öğretmenleri, okul idarecileri ve diğer yetkililer katıldı.
Açılış programında öğrencilere program hakkında bilgi verildi.
22-25 Eylül 2022 tarihlerinde Kızılcahamam’da gerçekleştirilen kampın ilk günü açılış programı gerçekleştirildi. Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Resul ERGÜL’ün Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra MÜSDAV Genel Koordinatörü Mehmet YOLCU programın tanıtım sunumu yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Itrî program sorumlusu Ahmet TURAN konuşmalarında Itrî Kültür Sanat programının öneminden bahsederek MÜSDAV’a teşekkür etti. Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Dr. Haydar BEKİROĞLU da öğrencilere hitapta bulundu. BEKİROĞLU konuşmasında, Itrî programının amaç ve hedeflerine değinerek vakfımızın kuruluş gayesi olan İslam’ın barış ve esenlik mesajının insanlığa ulaştırılmasında sanatın ve musikinin önemini vurguladı. BEKİROĞLU, “Sanat olmadan insan hayalini ve tasavvurunu başkalarına aktaramıyor. Sizler inşallah bu tercihinizle beraber İslam’ın insanlığa hayat veren mesajlarının güzel bir formda aktarılmasına vesile olacaksınız.” dedi. Ayrıca bu tür çalışmaların öğrencilerin büyük programlarda sahne alırken daha fazla özgüven sahibi olmaları için planlandığına değindi.
Öğrenciler, hem keyifli atölye çalışmaları yaptı hem de musiki sanatçıları ile bir araya geldi.
Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği dört günlük kamp programında, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç Dr. Fatih Kurt ve Türk İslam Sanatları Daire Başkanı Fatih ÇELİK öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. Sanatçı Doç. Dr. Fatih KOCA, Necip KARAKAYA ve Hasan ÖZER ise öğrencilerle, musiki bilgi ve yeteneklerine önemli katkıları olan atölye çalışmaları yaptı.
25 Eylül Pazar günü kampın kapanış programı gerçekleştirildi. Programda, Şanlıurfa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İbrahim Ali ÇALIŞKAN ülkemizin önemli sanatçılarıyla yaptıkları atölye çalışmalarının çok verimli olduğunu söyledi ve bu imkânı sağlayan MÜSDAV’a teşekkür etti. İstanbul Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müzik öğretmeni Hüseyin SUİÇMEZ, Itrî Kültür Sanat Programı sayesinde yapılan maddi ve manevi desteklerin musiki programındaki verimliliği artırdığını söyledi. Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL Musiki ve görsel sanat okullarının nitelikli insan yetiştirmek için çok güzel bir imkân olduğuna değinerek Itrî Kültür Sanat Programını hayata geçiren MÜSDAV’a teşekkür etti. Dört gün boyunca öğretmen ve sanatçılarla atölye çalışması yaparak yeteneklerini geliştiren öğrencilerin icra ettiği musiki konseri ile kamp sona erdi.