ÇELEBİ PROGRAMI YURT DIŞI YAZ OKULU ETKİNLİKLERİYLE DEVAM EDİYOR…

20.09.2022

Vakfımızın Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ÖNDER ile iş birliği içinde yürüttüğü Çelebi Programı 2020 yılında “sınırları aşan program!” sloganını idealden gerçeğe dönüştürdü.

Almanca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Çince ve Rusça dillerinde hazırlık eğitimi alan Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik kişisel gelişim ve eğitim programı Çelebi; iki senedir çeşitli tahliller, buluşmalar, seminerler, sosyal etkinlikler, geziler ve kamplarla öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimine katkı sunuyor. 

İcra ettiği etkinliklerle öğrencilerin “medeniyet, dil, kültür, tarih ve coğrafya” konularında kendilerini geliştirmelerini, kişiliklerini ve medeniyetlerini keşfetmelerini, kimliklerinden referansla derinlikli bir dünya tasavvuruna sahip olmalarını amaçlıyor.

Çelebi Programı; öğrencilerin öğrendikleri dilleri kullanabilmeleri ve ilgili dillerin konuşulduğu bölgeler hakkında kendilerini yetiştirebilmeleri için tematik buluşmalar ve uluslararası öğrenci buluşmaları gibi çeşitli faaliyetler de gerçekleştiriyor. Yurt dışı yaz okulu etkinliği de bu faaliyetlerin başında geliyor.

2022 yazında Çelebi Programı’nda sınırlar aşıldı. 

Program kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında 4 ülkeye, toplam 342 öğrencinin ve öğretmenin katılımcıyla yurt dışı gezileri gerçekleştirildi. Almanca öğrencileri 17 Ağustos-5 Eylül tarihlerinde Almanya, Fransızca öğrencileri 22-29 Ağustos tarihlerinde Fransa, Farsça öğrencileri 23-28 Ağustos tarihlerinde İran ve İspanyolca öğrencileri 2-11 Eylül tarihlerinde İspanya gezilerini gerçekleştirdiler. 

Programlara Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı teşkilatları da destek verdi…

Almanya programı DİTİB Almanya, Fransa programı ise DİTİB Fransa, Paris, Strasbourg ve Lyon kurumları ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Yurt dışı programları kapsamında tarihi ve kültürel geziler, kurumsal ziyaretler, konuşma etkinlikleri ve dersler gerçekleştirildi. Öğrenciler yurt dışı programı süresince öğrendikleri dilleri geliştirme imkanı buldular. Bunun yanında konsolosluk gibi kurumsal ziyaretlerle ülkemizin yurt dışındaki çalışmalarını yakından gözlemledirler.  Kültürel geziler ve sunumlarla ilgili ülkenin tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular. Bir haftalık yurt dışı yaz okulu etkinliğinden yeni tecrübeler ve güzel anılarla dönen Çelebi Programı öğrencileri, kendilerini geliştirmek ve keşfetmek üzere yollarına emin adımlarla devam ediyorlar.

MÜSDAV, Çelebi Programını desteklemeye bu yıl da devam edecek…

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Haydar BEKİROĞLU konuyla ilgili açıklamasında; “Çelebi Programı kapsamında yapılan tüm faaliyetleri desteklemeyi vakıf kültürünün bir gereği olarak gördüklerini, gençlere yatırımın geleceğe yatırım olduğunu, imam hatip neslinin nitelikli bir şekilde yetişmesinin ülkemiz ve insanlık için gerekli olduğunu” vurguladı.