MÜSDAV’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ

07.07.2022

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfımızın Genel Kurulu gerçekleştirildi. Mahmut ÖZDEMİR Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Toplantısı vakfımız genel merkezinde gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürümüz Sayın Mahmut ÖZDEMİR vakfımızın yeni yönetim kurulu başkanı oldu. Başkan Vekilimiz Haydar BEKİROĞLU ile yönetim kurulu üyelerimiz Remzi BİRCAN ve Ahmet BELADA’nın yeniden seçildiği genel kurulda, Akif PUSMAZ, Suat OKUYAN ve Salih GÖR yeni yönetim kurulu üyeleri olarak seçildiler.

Genel kurulda MÜSDAV’ın 2 yıllık faaliyetlerini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY, vakfın kuruluş amacı doğrultusunda iki yılda yaptıkları faaliyetler ve etkinlikler hakkında bilgi verdi. Salgın dönemi olmasına karşın vakıf yönetiminin ve tüm çalışanlarının ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten ATALAY, emeği geçen herkese teşekkür etti. 25 yıllık geçmişi olan MÜSDAV’ın bundan sonra yapacağı faaliyetlerle daha da ileri aşamalara doğru gideceğini belirten ATALAY, yeni yönetime başarılar diledi.

Başkan Vekili Haydar BEKİROĞLU vakfın mali verileriyle ilgili sunumunda, tüm faaliyetlerin planlama ve projelendirme içerisinde yürütüldüğünü, vakfın kendi öz kaynaklarında belirgin artış sağlandığını, bağış ve iştirak gelirlerine ait istatistiklerin bunu açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı ve MÜSDAV Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Sayın Ali ERBAŞ heyete hitapta bulundu. ERBAŞ konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; “Medeniyetimizdeki Vakıf kültürünün en güzel örneklerinden biri olan MÜSDAV’ın çalışmalarını, hizmet ve faaliyetlerini memnuniyetle takip ediyorum. Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı, İslâm dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerini dünyanın dört bir yanına taşıma konusunda gayret göstermektedir. MÜSDAV, eğitim, kültür, sanat, sosyal etkinlikler, hukuk ve insan hakları, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele konularındaki faaliyetleriyle, milletimiz ve insanlık için önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

MÜSDAV’ın son dönemde ortaya koyduğu özgün ve somut projeler, Diyanet İşleri Başkanlığımızın yurt içi ve yurt dışı hizmetleri açısından değerlidir. İmam Hatip liselerinde Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça eğitim gören öğrencilerini kapsayan Çelebi Programı’nı ben de yakından takip ettim. Burada yetişen gençlerin her biri inşallah ileride yurtdışında ülkemizin medarı iftiharı olacaklardır.

MÜSDAV’ın kültür ve sanat alanında attığı adımlar da dikkatleri çekmektedir. Musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanat programı uygulanan Anadolu imam-hatip liselerindeki öğrencilerin Itrî Kültür Sanat Programı ile desteklenmesi çok kıymetlidir.

Kur’an öğretimi ve hafızlık, en önemli meselelerimizden biridir. Hafızlık müessesini güçlendirmek, gençliği hafızlığa teşvik etmek, ve hafızlık öğrencilerine destek olmak amacıyla, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ile koordineli olarak başlattıkları “Bir Hafız Yetiştiriyorum” projesini memnuniyetle takip ediyorum. Bu programı yurt içinde ve yurt dışında duyurmamız gerekiyor. Çok hayırlı bir proje olduğuna inanıyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Yaşadığımız çağ, zihinlere ve gönüllere yönelik kirli saldırılara, sapkınlıklara, fesada, aşırılığa, İslam karşıtlığına, savaşa ve zulümlere esir olmaktadır. Hiç şüphesiz tüm bu yaşananlardan en çok muzdarip olan kesim ise dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan azınlık Müslüman topluluklarıdır. İslam kardeşliğine, Müslümanların vahdet şuuruna, ekonomi, eğitim, sosyal, kültür, sanat vb. anlamda ilişkilerin tesis edilmesine, sağlıklı ve tutarlı bir iletişime çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu sebeple MÜSDAV’ın varlığı bize heyecan, mutluluk ve en önemlisi ümit vermektedir.

Toprağa atılan tohum mutlaka yeşeriyor. 1997 de atılan tohum bakınız bugün yeşermekle kalmamış nice meyveler veriyor. Tohumu toprağa atanlardan Allah razı olsun. İnşallah bu faaliyetler sadakayı cariye hükmündedir.

Japonya’da başlayan bu samimi çabanın tohumları artık yeşermiş, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların birlik ve beraberliği için kök salmaya başlamıştır. Tokyo’ya yapılan cami ve Kültür Merkezi bugün çok işlevsel olarak güzel faaliyetlere vesile olmaktadır.

Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı mutlaka İslam daveti İslam tebliği İslam’ın tanıtımı konularına daha fazla yoğunlaşmalıdır. Bu konularla ilgili broşürler bastırmalı, dağıtmalı ve hatta bu konuda Türkiye Diyanet vakfının yurt dışı ile ilgili yükünü azaltmaya yönelik biraz daha faaliyetlerini arttırması önemli olur diye düşünüyorum. Madem MÜSDAV’a ‘uluslararası” diyoruz, yurt dışı kısmına önem verelim. Uluslararası arenaya baktığımızda doğal afetlerde, başka zamanlarda çeşitli kötü amaçlı vakıfların nasıl öğrencilerin üzerine üşüştüğünü, onları inançlarından uzaklaştırmak için nasıl devasa bütçeler kullandıklarını biliyoruz. Bu sapmalara karşı, misyonerlik çalışmalarına karşı bilinçlendirici, gençliği koruyucu çalışmalar vakıflarımız eliyle yapılabilir. Elbette sadece felaket zamanlarını beklememeliyiz ama felaket zamanlarında da mesela MÜSDAV orada olmalı. İslam’ın yardımlaşma, dayanışma, paylaşma anlayışını MÜSDAV eliyle oralara hemen ulaştırmalıyız.

Ben tekrar hepinize teşekkür ediyorum katkılarınızdan dolayı. Biraz genel kuruldan genel kurula değil de genel kurul üyeleri olarak vakfın tanıtımına bizde katkı sağlayalım, gittiğimiz yerlerde anlatalım. Yeni yönetim kurulu başkanı olarak seçilen Mahmut ÖZDEMİR kardeşimize ve yönetim kuruluna, denetim kuruluna seçilen hocalarımıza, asil üyelere, yedek üyelere başarılar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah hepinizden razı olsun.

Bu vesile ile yaptıkları hayırlı hizmetler için MÜSDAV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ATALAY hocamıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Vakfımızın kuruluşundan bu yana emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyor, ahirete irtihal edenlere Rabbimizden rahmet, hayatta bulunanlara ise sağlık ve afiyetler diliyorum.” dedi.

Yönetim kurulu başkanlığına seçilen sayın Mahmut ÖZDEMİR de bu göreve layık görülmeleri dolayısıyla onur duyduklarını ifade ederek, önceki dönemde görev yapan yönetim kurulu başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

Önceki dönem Yönetim Kurulu üyelerine Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın plaket takdimi ile program sona erdi. Programın ardından bir araya gelen önceki yönetim kurulu başkanı Erdal ATALAY ile yeni yönetim kurulu başkanı Mahmut ÖZDEMİR devir teslim yaptı. Her iki başkan da birbirlerine iyi dileklerini sundu.