10 Mayıs 2021

MÜSDAV Yabancı Dil Kursları Aynı Heyecanla Devam Ediyor

Vakfımız, nitelikli insan kaynağı kapasitesini artırmaya yönelik olarak, faaliyet yürütmeyi planladığı hedef coğrafyalarda konuşulan yabancı dillerin öğretimini önceleyen programların teşvik edilmesi ve desteklenmesine büyük önem vermektedir. Bu çerçevede Müsdav Akademi faaliyetleri kapsamında başlatılan MÜSDAV Yabancı Dil Eğitimi Seferberliğimiz halkımızın da teveccühü ile 5.dönemine başladı.
Ülke ve toplumların baş döndürücü bir hızla iletişimde olduğu global dünyada, vatandaşlarımızın ikili ilişkilerinde, akademik çalışmalarında veya milli ve manevi değerlerimizi diğer toplumlara ulaştırmak için yabancı dil öğrenmesi elzem hale gelmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de erdemli bir toplum oluşturmanın yolunun ilim ve irşattan geçtiğini, eğitime verdiği önemle göstermiştir. O (s.a.v.) İslam’ın hükümlerini ve ahlâki değerlerini tüm cihana ulaştırmak adına görev verdiği davet elçilerine, yabancı dil öğrenmelerini teşvik etmiştir. Zeyd b. Sabit (r.a.) bunun üzerine İbranice ve Süryaniceyi öğrenmiştir. Sahabe arasında Farsça, Rumca, Kıptice, Habeşçe, İbranice, Aramice, Süryanice bilenler vardı.

Bu bağlamda, dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar arasında kardeşlik ve gönül köprüleri kurmak, İslâm dininin insanlığa huzur ve barış getirmeyi amaçlayan evrensel ilke ve değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlamak, çoğunluğunu Müslümanların oluşturmadığı bölgeler öncelikli olmak üzere, Müslüman toplulukların statüleri, dinî ihtiyaçları, sosyal ve kültürel beklentileri ile ilgili her türlü faaliyette bulunmak üzere kurulan vakfımız, nitelikli insan kaynağı kapasitesini artırmaya yönelik olarak, faaliyet yürütmeyi planladığı hedef coğrafyalarda, konuşulan yabancı dillerin öğretimini önceleyen programların teşvik edilmesi ve desteklenmesine büyük önem vermektedir. Bu alanda halkımıza hizmet sunmayı da önemli bir vazife addetmektedir.

Vakfımız bünyesinde faaliyet yürüten Müsdav Akademi kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çalışanları ve aileleri başta olmak üzere, halkımızın yabancı dil yeterliklerinin artırılması amacıyla başlatılan yabancı dil eğitimi seferberliği kamuoyunda büyük karşılık buldu. Bu alanda önemli bir boşluğu dolduran eğitim programına 6 ayda rekor bir başvuru ile takriben 3.500 kişi müracaat etti. Vakfımızın, yabancı dil hakimiyeti de olan nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik faaliyetleri bağlamında büyük bir heyecanla yürütülen yabancı dil eğitim kurslarımızda, yeni dönem eğitimleri için de hazırlıklar tamamlanarak başvurular alınmaya başlandı. Bu kapsamda 5.dönem kayıtları 10 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek olup, kursumuz 21 haziranda başlayacaktır.

AB ülkelerinde geçerli sertifika

Kurslara devam eden kursiyerlere, sınavlarda başarılı olmaları halinde, kendileri adına düzenlenen ve Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında geçerli olan dil sertifikası veriliyor. Program, kursiyerlerin yeterli dil seviyesine ulaşıp uluslararası geçerliliği olan YDS, TOEFL IBT, TELC, DELF / DALF sınavlarında ilgili belgeyi alabilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri edinmelerine de imkân sağlayacak şekilde düzenlendi.

Düzenlenen tüm dil eğitim programlarında dil becerilerini geliştirerek yurt dışına, iş, seyahat, akademik çalışma yapmak için veya görevli olarak gitmek isteyen kursiyerlerin, gidecekleri ülkelerde yabancılarla iletişimi sağlayacak gerekli alt yapıya ulaşmaları, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini istenilen düzeye getirmeleri sağlandı.

Eğitimin online yapılması nedeniyle kursiyerlerimiz yurtdışına gittikten sonra da eğitimlerine devam edebilmektedir. Bu vesileyle öğrendikleri yabancı dilde uzmanlaşan kursiyerlerimiz, yurt dışında, İslam’ın evrensel mesajlarını farklı din ve milletteki insanlara ulaştırabilmekte, akademik çalışma yapmalarının önü açılmakta, iş ve seyahat gezilerinde kolaylıkla iletişim kurabilmektedir.

Online yapılan eğitim, en az A1 ve A2 düzeyinde, akabinde de daha üst seviyelerde sertifika alabilmeleri ya da yeterli YDS dil puanı almaları gibi hedeflere göre planlandı.

Ülkemizin önde gelen dil eğitim kurumları ile anlaşmalar yapıldı

Dil programlarının uygulanmasında niteliğin ve kalitenin sağlanması, aynı zamanda belge sınavlarında daha verimli sonuçlar elde edilmesi amacıyla ülkemizin saygın üniversiteleri ve eğitim kurumlarıyla anlaşmalar yapıldı. Ankara Üniversitesi TÖMER, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, Fransız Kültür Merkezi, Deutschmitspring Verlag, Çağrı Dil Okulları ve Dialogue Dil Okulları bu kurumların arasında yer almaktadır. Yabancı dil kurslarında, bu dil eğitim merkezlerinin görevlendireceği, alanında uzman ve deneyimli yerli ve yabancı öğretmenlerin görev almaları sağlandı.

Bu kurumlar ile yapılan protokollerde, ücretin öncelik olmaması, hizmetin ön plana çıkması hedeflenmiştir. Yapılan görüşme ve anketlerde kursiyerler, eğitim kalitesinin standartların üzerinde olduğunu, bunun yanında kurs ücretlerinin piyasa şartlarının yarısı kadar olmasından ziyadesiyle memnun olduklarını dile getirmişlerdir.

Sekiz dilde eğitim

Yabancı dil öğrenmek isteyenler için vakfımızca, alışılmış yabancı dil eğitiminin aksine, Almanca, Arapça, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Hollandaca ve İtalyanca olarak sekiz dil seçeneği sunarak geniş bir eğitim yelpazesi hazırladı. Bu sayede kursiyerlerimiz ilgi duyduğu dili seçerek kaliteli bir eğitim almaktadır. Ayrıca talep olması halinde diğer diller için de kurs açılabilmesi için altyapı hazırlandı.

Kurslara çocuk ve gençlerden de büyük ilgi

Eğitime katılan kursiyerlerimizin aileleri başta olmak üzere, kadın, çocuk ve gençlere yönelik dil kurslarının planlanması yoğun bir şekilde talep edilmişti. Yapılan anlaşmalarla eş ve çocukların da kursa katılımına yönelik düzenlemeler yapıldı. İlkokul, ortaöğretim, lisans ya da lisansüstü öğrenim ayrımı yapılmadan, eğitim öğretim görmekte olan tüm çocukları için hizmet genişletildi. Eş ve çocukların da yapılan sınavlarda büyük bir başarı sağlaması bu talebin haklılığını gösterdi.
Ayrıca eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle birlikte yaz aylarında çocuklar ve gençler için özel yabancı dil eğitim kursları düzenlenmesi için planlamalar devam etmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da dil seferberliğine ilgi gösteriyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da yabancı dil kurslarımızı ilgiyle takip ediyor. DİTİB ve vakfımızla iş birliği içerisindeki diğer kuruluşlar aracılığıyla, yurt dışındaki vatandaşlarımız dil kurslarımıza başvurabiliyor, kendileri ve yakınları için eğitim imkânı elde edebiliyor. Bu konuda aldığımız geri bildirimler, yaptığımız eğitimin uluslararası platformlarda da yakından takip edildiğini ve programın sınırları aşan güzelliklere vesile olduğunu gösterdi.

Ders saatleri ihtiyaç odaklı olarak oluşturuldu

Yabancı dil eğitiminde devamlılığın esas olması göz önüne alınarak, haftalık ders programları, kursiyerlerin uygun olduğu saatlere göre ihtiyaç odaklı olarak düzenlendi. Ders programı, kursiyerlerin rutin işleri ve çalışma saatlerinde aksama yaşamadan kurslara katılım sağlayabilecekleri şekilde oluşturuldu. Mesaiye tabi kursiyerler için mesai saatleri, din görevlileri için namaz saatleri vb. kıstaslar dikkate alınarak planlama yapıldı.
Geleceğe dair bizlere ümit ve heyecan veren dil eğitim programlarımıza gösterdiği ilgi dolayısıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü başta olmak, üzere yurt içi ve yurt dışından programımıza ilgi, alaka ve destekleri dolayısıyla tüm halkımıza teşekkür eder, dil kurslarımıza kayıt ile ilgili sorularınızı, her türlü bilgi, şikayet, görüş ve önerilerinizi 0850 260 10 10 numaralı iletişim merkezimize veya info@musdav.org.tr e-posta adresimize iletmenizden memnuniyet duyarız.

Ayrıntılı bilgi ve 5.dönem kurs başvurusu için: tıklayınız.